OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Potrzebna proteza ręki dla młodego strażaka. Trzeba zebrać ponad pół miliona zł.

Jest wiceprezesem OSP Brzóze, szefem klubu sportowego, a także sołtysem wsi. Mimo niepełnosprawności bardzo aktywnie działa dla lokalnej społeczności. Pod hasłem "Piątka dla strażaka" ruszyła internetowa zbiórka na nowoczesną, bioniczną protezę dla 22-letniego strażaka.

Sebastian Lipiński, bardziej znany wśród kolegów jako Bartek, jako półtoraroczny chłopiec stracił rękę w wypadku z maszyną rolniczą. Lewa ręka została amputowana na wysokości przedramienia.

- Były próby założenia protezy w wieku 6 lat, ale to był taki sztywny kikut, bardziej przeszkadzał niż pomagał. Przyzwyczaiłem się, że nie mam ręki i nie przeszkadzało mi to - tłumaczy Sebastian "Bartek" Lipiński, wiceprezes OSP Brzóze.

Jak dodaje, brak lewej ręki bardzo obciąża przy wysiłku fizycznym i normalnej pracy jego kręgosłup. Nowoczesna, bioniczna proteza odciążyłaby kręgosłup, pozwoliłaby także w przyszłości zdobyć pracę.

Bartek stara się żyć normalnie - prowadzi samochód, gra w siatkówkę i jest zaangażowanym strażakiem. Już w wieku 13 lat został dowódcą Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, od 19 roku życia pełni funkcję wiceprezesa OSP Brzóze.

- Nie ma drugiego tak zaangażowanego człowieka w naszą społeczność i straż - mówią o nim koledzy z jednostki.

Działalność w straży to nie wszystko - w ubiegłym roku został wybrany na prezesa klubu sportowego OSP "Burza" Brzóze, a w tym roku Bartka wybrano na sołtysa swojej wsi.

Cel internetowej zrzutki to 550 tys. zł, które sfinansują zakup protezy oraz rehibilitacji. Marzeniem Bartka jest zatańczyć na swoim weselu już z protezą ręki. Ślub zaplanowano na październik 2021 roku.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/7nyyyh

(Fot. screen Pytanie na Śniadanie TVP, OSP Brzóze)

21 marca 2019 15:16
Udostępnij na Facebooku