OSP Koszuty Ochotnicza Straż Pożarna Koszuty

Pożar Dworu w Koszutach - ćwiczenia

 

W środę 17 sierpnia br. nasza jednostka skierowana została do pożaru Dworu w Koszutach, siedziby Muzeum Ziemi Średzkiej.

Budynek ten jest jednym z najcenniejszych obiektów w powiecie średzkim. Dwór w Koszutach zbudowany został ok. 1760 roku dla Józefa Zabłockiego. Jest to budynek parterowy z mieszkalnym poddaszem. Pomieszczenia ekspozycyjne wyposażone są w meble i przedmioty codziennego użytku oddające realia ziemiańskiego mieszkania z przełomu XIX i XX w.

Po przybyciu na miejsce okazało się, że na terenie obiektu odbywają się ćwiczenia zorganizowane przez jednostkę PSP w Środzie Wlkp. Sytuacja wyglądała bardzo realistycznie: budynek został zadymiony, z obiektu ewakuowano ranną osobę.

Z naszej jednostki zadysponowano 2 pojazdy: Jelcz GCBA z 4 osobową obsadą i Magirus GLBAM z 3 osobową obsadą. Wóż lekki skierowany został do pompowania wody ze zbiornika przeciwpożarowego, znajdującego się w pobliżu obiektu i przetłoczeniu jej do zbiornika Jelcza, który usytuowany został w pobliżu wejścia do parku. Na terenie parku usytuowano pojazdy JRG Środa: Scania GBA oraz Man SH 25.

Następnie druhowie z naszej jednostki otrzymali polecenie rozstawienia drabiny, by możliwe było wejście do budynku przez balkon znajdujący się ponad głównym wejsciem do Dworu. Kolejne zadanie to udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, ewakuowanej z budynku. Druhowie przy pomocy deski ortopedycznej i pasów dokonali stabilizacji ciała i mogli ewakuować poszkodowanego poza zagrożony teren. W tym samym czasie strażacy z JRG Środa prowadzili działania wewnątrz budynku.

Warto zwrócić uwagę, że strażacy z JRG Środa często biorą udział w ćwiczeniach w Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach. Rownież nasi druhowie kilkukrotnie mieli okazję zapoznać się z obiektem. Podczas takich spotkań kustosz Muzeum omawiał budowę budynku, rozmieszczenie pomieszczeń oraz zwracał uwagę na najcenniejsze przedmioty stanowiące eksponaty Muzeum.

 

fot. PSP Środa Wlkp.

14 września 2016 10:06
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: muzeum, pożar, ćwiczenia,