OSP Leśniów Wielki Ochotnicza Straż Pożarna Leśniów Wielki

Pożar sadzy w przewodzie kominowym

W niedzielę 6 listopada o godz. 9:28 zostaliśmy zadysponowani do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w Leśniowie Wielkim.

Działania jednostek polegały na wygaszeniu pieca,wyczyszczeniu komina,skontrolowanie budynku przy pomocy miernika wielogazowego oraz przewodu kominowego kamerą termowizyjną, przewietrzenie pomieszczeń.

Siły i środki:

OSP Leśniów Wielki - 348[F]27

JRG 2 Zielona Góra - 342[F]21

JRG 2 Zielona Góra - 342[F]52


  • Postępowanie zwykłego użytkownika podczas pożaru sadzy w kominie:

 

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).(Źródło:strazacki.pl)
 

7 listopada 2016 22:28
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: pożar, JRG2, Leśniów Wielki, OSP, sadza,