OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Pożar starej cegielni w Szydłowie. Długa akcja strażaków na Opolszczyźnie.

Już ponad 20 godzin trwa akcja gaśnicza na terenie dawnej cegielni niedaleko Niemodlina na Opolszczyźnie. W działaniach bierze udział 26 zastępów strażaków.

Pożar wybuchł w poniedziałek przed godziną 14 na terenie starej cegielni w Szydłowie.

- Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęte są: nieużytkowany budynek jednokondygnacyjny starej cegielni połączony z sąsiednim budynkiem również nieużytkowanym, teren przyległy do budynku - suche trawy oraz pobliski teren leśny. Pożar w bardzo szybkim tempie rozwijał się w głąb lasu, na dalszy obszar suchej trawy oraz na sąsiedni budynek - informują strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Opolu.

Jak relacjonują strażacy, w związku z silnymi podmuchami wiatru oraz gwałtownym rozwojem pożaru doszło do wystąpienia zjawiska „ogni lotnych", które tworzyły nowe ogniska na terenie zalesionym w odległości nawet do 150m od palących się zabudowań. Po zauważeniu nowych ognisk pożaru natychmiast je gaszono.

Obluzowane ściany szczytowe budynku zagrażały ratownikom prowadzącym działania gaśnicze, dlatego postanowiono o ich częściowym położeniu. Obecni na miejscu funkcjonariusze Straży Leśnej zorganizowali ciągnik z pługiem, za pomocą którego utworzono pas przeciwpożarowy składający się z wyoranej ziemi oraz przyciętych drzew.

Na miejsce zadysponowano 26 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej w sumie 88 strażaków. Pracują ratownicy z JRG nr 3 w Niemodlinie, JRG nr 1 w Opolu oraz wielu lokalnych jednostek: OSP KSRG Goszczowice, OSP Tułowice, Ochotnicza Straż Pożarna Grodziec, OSP Domecko, OSP Opole-Bierkowice, OSP Dąbrowa, OSP Chróścina, OSP Komprachcice KSRG 309-52, OSP KSRG Nowa Wieś Królewska, OSP Wrzoski, OSP Osowiec, OSP Dębie, OSP Wawelno.

Wciąż trwa dogaszanie pożaru. Przyczyna powstania pożaru jest w trakcie ustalania.

(Fot. KM PSP Opole)

15 marca 2022 12:52
Udostępnij na Facebooku