OSP MAĆKOWICE Ochotnicza Straż Pożarna MAĆKOWICE

POŻARY TRAW

Okres Świąteczny jedni robią porządki w domach i ogrodach a inni czuwają i pomagają innym, walczą z człowikiem, a dokłądnie z pożarami traw. Strażacy z naszej jednostki 11.04.2020 r. o godzinie 18:15  zostali zadysponowani do pożaru traw w miejscowośći Maćkowice. Po powrocie do domów długo nie cieszyli się spokojem. W nocy 12.04.2020 r z łóżek zerwał ich kolejny alarm. O godzinie 00.54 zostali zadysponowali do pożaru suchej trawy w miejscowości Kosienice. 12.04.2020 r. Świetowanie oraz czas z rodziną przerwał kolejny wyjazd do pożąru traw w miejscowości Maćkowice. 

 

Wypalanie wyschniętych traw oraz nieużytków rolnych to proceder niebezpieczny i zagrożony wysokimi karami. To także nikomu niepotrzebne działanie. Pożary niszczą środowisko, mogą mieć groźne konsekwencje dla każdego z nas, a na dodatek nie przynoszą nikomu niczego dobrego.

WYPALANIE TRAW TO TYLKO STRATY!

Suche trawy płoną błyskawicznie. Każdy taki pożar może okazać się bardzo trudny do opanowania. W oka mgnieniu ogień potrafi przenosić się na sąsiednie obszary, lasy oraz zabudowania. Niejednokrotnie oznacza to dla kogoś utratę dorobku całego życia. W płomieniach giną też ludzie!

Wypalanie suchych traw w przydrożnych rowach zagraża bezpieczeństwu kierowców oraz pasażerów aut. Zadymienie bywa przyczyną groźnych kolizji i wypadków. Możliwe są też zatrucia.

Na łąkach ogień niszczy miejsca lęgowe ptaków. W płomieniach giną: żaby, jaszczurki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, krety, ryjówki i inne drobne gryzonie. By uporać się ze skutkami pożaru, spalony las potrzebuje kilkudziesięciu lat. W przypadku torfowiska trwa to kilka tysięcy lat! Torf gasi się wyjątkowo trudno, a walka z ogniem trwa czasami nawet kilka miesięcy.

 

13 kwietnia 2020 11:20
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Trawy,