OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Praktyczne ćwiczenia i wykłady podczas IFRE-Expo 2019. Poprowadzą je instruktorzy z CFBT.PL.

Najpierw teoretyczne wprowadzenie do różnych technik gaszenia pożarów, później ćwiczenia praktyczne. Podczas zbliżających się targów IFRE-Expo 2019 będzie można wziąć udział w zajęciach, prowadzonych przez instruktorów z grupy cfbt.pl, specjalizujących się w gaszeniu pożarów wewnętrznych.

Inicjatywa cfbt.pl została stworzona w roku 2013 przez Szymona Kokota-Górę. Projekt poświęcony jest popularyzacji wiedzy fachowej w dziedzinie gaszenia pożarów wewnętrznych. Skupia się też na promowaniu nowości technicznych i testowaniu pojawiającego się sprzętu, a także na integracji środowiska strażackiego i promocji pozytywnych postaw. Podczas targów instruktorzy cfbt.pl zaplanowali prelekcje oraz pokazy i ćwiczenia dla odwiedzających.

- Swoje wystąpienia kierujemy również do strażaków OSP, których gorąco zachęcamy do odwiedzenia wykładów i sesji praktycznych podczas targów - mówi Szymon Kokot-Góra, pomysłodawca cfbt.pl

W części teoretycznej instruktorzy przybliżą zagadnienia związane z tzw. „szybką wodą" czyli taktycznym znaczeniem jak najszybszego podawania wody do pożaru oraz omówią praktyczne sposoby realizacji tego ważnego elementu akcji gaśniczej. Popularne ostatnio „zmiękczanie pożaru", lance gaśnicze, urządzenie HydroVent czy lanca Cobra zostaną zaprezentowane podczas sesji teoretycznych oraz w praktyce na placu. Instruktorzy omówią też zagadnienia związane z używaniem prądownic prostych o dużej wydajności, w tym opowiedzą o niezbędnym zaopatrzeniu wodnym, konstrukcji prądownic, technikach czy ergonomii pracy.

Dodatkowo będzie można wysłuchać prelekcji na temat profilaktyki nowotworowej w straży. Grupa cfbt.pl jest partnerem kampanii „Mundur nie zbroja", prowadzonej przez fundację Onkocafe. W części praktycznej instruktorzy omówią i zademonstrują sposoby i nawyki pomagające zmniejszyć narażenie na czynniki rakotwórcze podczas pożarów. Uczestnicy będą mogli zaopatrzyć się w materiały edukacyjne poświęcone tej tematyce.

Podczas sesji praktycznych dodatkową atrakcją będzie sesja poświęcona przeszukaniu i pracy z termowizją, a także ćwiczenie "freestyle", w którym uczestnicy wraz z instruktorami sami zaplanują przebieg ćwiczenia i wezmą udział w dyskusji na jego temat.

Wykłady i ćwiczenia będą się odbywały 6 i 7 czerwca podczas targów IFRE-Expo 2019. Szczegółowy program znajduje się na plakatach w galerii zdjęć. Udział w wykładach jest otwarty - ze względu na ograniczoną ilość miejsc decyduje godzina zajęcia miejsca na sali. Zapisy na ćwiczenia praktyczne zostały już zamknięte, ale organizatorzy zapraszają do wzięcia w nich udziału jako obserwator.

- Wszystko będzie komentowane za pomocą systemu nagłośnieniowego, także nikt nie straci żadnej cennej informacji - zachęca Szymon Kokot-Góra.

(Fot. mat. organizatora)

30 maja 2019 10:08
Udostępnij na Facebooku