OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Prezydent RP zapowiada ważne zmiany dla strażaków OSP

Prezydent RP Andrzej Duda, podczas popołudniowej konferencji prasowej, dotyczącej aktualnego stanu w Polsce, związanego z epidemią koronawirusa, zapowiedział wprowadzenie ważnych zmian dotyczących Ochotniczych Straży Pożarnych. 
     
- W tym trudnym czasie zaangażowanie ze strony strażaków-ochotników jest ogromne, ale powstają problemu wynikające z przepisów, obowiązujących w normalnym czasie. Chodzi o obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich, dopuszczających do wykonywania tej służby, ale także i egzaminów weryfikacyjnych - powiedział Andrzej Duda. 
   
Prezydent zwrócił się do Ministra Zdrowia oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą aby do ustawy zostały wprowadzone przepisy, które w czasie trwania epidemii zwolnią strażaków OSP z odbywania okresowych badań lekarskich oraz z egzaminów KPP. W tej drugiej sytuacji, do akcji mieliby zostać dopuszczeni druhowie, którzy będą posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu.    
 
- Mam nadzieję, że to pomoże strażakom-ochotnikom i umożliwi wykonywanie tej jakże ważnej służby, za którą jestem wdzięczny tak, jak myślę jest wdzięczne całe społeczeństwo - powiedział Andrzej Duda.  
 
Ustawa, w której mają znaleźć się te zapisy, ma być głosowania w piątek. 
   
Czytaj także:
- ZOSP RP alepuje o zawieszenie obowiązkowych badań i egzaminów KPP

  

(fot: Jakub Szymczuk / KPRP)

25 marca 2020 14:00
Udostępnij na Facebooku