OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Prokuratura po wypadku podczas ćwiczeń: Prowadzimy śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci.

Potwierdzają się wcześniejsze, nieoficjalne informacje, zgodnie z którymi na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie, podczas zorganizowanych ćwiczeń z obsługi i sprawiania skokochronu, miało dojść do skoków, które są zakazane.   
   
- Prowadzimy śledztwo w sprawie wypadku, do jakiego doszło 14 czerwca 2018 roku na terenie KP PSP w Kętrzynie, gdzie podczas pełnionej służby, w trakcie prowadzonego szkolenia z zakresu ratownictwa wysokościowego z wykorzystaniem sprzętu ratowniczego w postaci skokochronu, doznał uszczerbku na zdrowiu jeden z funkcjonariuszy. Dzś otrzymaliśmy informację, że ten funkcjonariusz zmarł - powiedział w rozmowie z OSP.pl Maciej Prokop, zastępca prokuratora rejonowego w Giżycku. W związku z tym, śledztwo będzie prowadzone od dziś pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci, a nie jak dotychczas uszczerbkiem na zdrowiu - dodał.     


"DOSZŁO DO CO NAJMNIEJ KILKU SKOKÓW" 
 
W rozmowie z dziennikarzem OSP.pl, prokurator potwierdził, że 14 czerwca podczas ćwiczeń doszło do co najmniej kilku skoków na skokochron. Na tę chwilę nie wiadomo, dlaczego skok 23-letniego Macieja Ciunowicza okazał się tragiczny w skutkach.    
    
- Aktualnie prokuratura jest na etapie zbierania dowodów, które pozwolą na dokładne wyjaśnienie przebiegu tego zdarzenia. Wyjaśniamy wszelkie aspekty dotyczące prawidłowości organizacji tych ćwiczeń, ich przebiegu oraz mamy zabezpieczony skokochron na którym doszło do tragicznego wypadku - informuje prokurator. 
   
Na środę zaplanowano sekcję zwłok zmarłego strażaka, po której będzie prawdopodobnie wiadomo znacznie więcej na temat urazów, jakich doznał.   
  
Maciej Ciunowicz od 1 października 2017 roku był strażakiem zawodowym w JRG w Kętrzynie. Wcześniej od wielu lat służył jako ochotnik w OSP Dobre Miasto. Miał 23 lata.

O sprawie pisaliśmy już w artykułach:
- "Sprawa zamiatana pod dywan. Wiadomo, że doszło tego dnia do kilku skoków"
Nowe informacje w sprawie wypadku w Kętrzynie. Komenda Główna PSP rozesłała pismo do komend w całym kraju.
- Nie żyje strażak z OSP Dobre Miasto. Uległ wypadkowi podczas ćwiczeń w PSP Kętrzyn.

16 lipca 2018 13:44
Udostępnij na Facebooku