OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Przed nami druga tura "Bitwy o wozy". Tym razem w puli jest 49 pojazdów dla jednostek OSP.

W drugiej turze "Bitwy o wozy" będzie brana pod uwagę frekwencja w wyborach prezydenckich w gminach do 20 tysięcy mieszkańców, w każdym z byłych 49 województw. Gmina o najwyższej frekwencji z każdego byłego województwa otrzyma średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Są też nowe ograniczenia.

W pierwszej edycji akcji "Bitwa o wozy" MSWiA przekazało promesy na zakup 16 pojazdów - po jednym dla gminy z każdego województwa, w której odnotowano najwyższą frekwencję podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich. Są to: gm. Czernica (woj. dolnośląskie), gm. Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), gm. Godziszów (woj. lubelskie), gm. Zabór (woj. lubuskie), gm. Nowosolna (woj. łódzkie), gm. Żegocina (woj. małopolskie), gm. Michałowice (woj. mazowieckie), gm. Praszka (woj. opolskie), gm. Cisna (woj. podkarpackie), gm. Kulesze Kościelne (woj. podlaskie), m. Łeba (woj. pomorskie), gm. Koszarawa (woj. śląskie), gm. Masłów (woj. świętokrzyskie), gm. Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), gm. Suchy Las (woj. wielkopolskie), gm. Rewal (woj. zachodniopomorskie).

Podczas drugiej tury wyborów - w najbliższą niedzielę 12 lipca - zasady będą nieco inne. Przede wszystkim zwiększa się ilość pojazdów, które MSWiA zamierza rozdysponować - z 16 do 49. Środki na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją - w każdym z 49 byłych województw (sprzed reformy administracyjnej w 1999 roku). O nowe pojazdy nie będą się mogły ubiegać samorządy, które otrzymały już wozy w pierwszej edycji akcji.

- Nie będziemy do frekwencji liczyć głosów oddanych na zaświadczenie, czyli osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach, a przebywają w tam np. w celach turystycznych i w ten sposób podnoszą frekwencję, tak żeby dać tym najbiedniejszym gminom większa szansę na zwycięstwo - informuje Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

(Fot. MSWiA)

11 lipca 2020 09:57
Udostępnij na Facebooku