OSP Ochotnicza Straż Pożarna

"Przyczyną pożaru było zapalenie się ładowanego telefonu komórkowego". Pokój doszczętnie spłonął.

Do pożaru jednego z pomieszczeń w budynku jednorodzinnym w miejscowości Dębicz, zostali wezwani strażacy PSP i OSP. Pokój doszczętnie spłonął, a jedna osoba wymagała pomocy medycznej. Jak się okazało, źródłem ognia był ładowany telefon komórkowy.  
     
- W wyniku rozpoznania okazało się, że pożarem objęte jest wyposażenie jednego z pomieszczeń w budynku jednorodzinnym. Wspólne działania strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Środzie Wlkp. i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mącznikach polegały na ugaszeniu palącego się pomieszczenia oraz oddymieniu pozostałej części budynku. Strażacy udzielili także kwalifikowanej pierwszej pomocy jednemu z mieszkańców, który samodzielnie podjął próbę gaszenia przed przyjazdem straży pożarnej - relacjonuje kpt. Daniel Pawłowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej.    
   
Jak się okazało, przyczyną pożaru było zapalenie się telefonu komórkowego podczas ładowania.
   
Według statystyk straży pożarnej rośnie liczba pożarów spowodowanych urządzeniami podłączonymi na stałe do prądu takimi jak czajniki czy ekspresy do kawy a także ładowarki telefonów komórkowych. Przypominamy aby weryfikować jakie urządzenia domowe są na stałe wpięte do instalacji elektrycznej.   
 
Strażacy przestrzegają więc, aby używać ładowarek dedykowanych konkretnym modelom telefonów, a po zakończeniu ładowania bezwzględnie wyłączać ładowarkę z gniazdka.

 

(fot: asp. sztav. Wojciech Janicki - Komenda Powiatowa PSP w Środzie Wielkopolskiej)

22 sierpnia 2019 15:17
Udostępnij na Facebooku