OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Remiza OSP Ruda Śląska uratowana? Jest deklaracja pomocy, strażacy czekają na konkrety.

Specjalna rządowa dotacja ma zostać przekazana władzom Rudy Śląskiej na wykup remizy dla strażaków-ochotników. Zajmowane przez nich garaże zostały wystawione na sprzedaż przez właściciela terenu i jedyną możliwością, by dalej służyły strażakom, był ich wykup. 550 tys. zł, jakie żądał za nie dotychczasowy właściciel to kwota, która przekraczała zarówno możliwości finansowe jednostki, jak i budżet miasta. Po deklaracji pomocy strażacy z niecierpliwością czekają na finał ich walki o zachowanie dotychczasowej remizy.

W remizie druhów z Rudy Śląskiej parkują dwa samochody strażackie, jest też zaplecze socjalne oraz miejsce, gdzie młodzież poznaje strażacki fach. Budynek został wystawiony na sprzedaż wraz z terenem, na którym się znajduje. Władze miasta nie znalazły pieniędzy na wykup remizy, dlatego druhowie uruchomili internetową zbiórkę na ten cel - potrzeba było 550 tys. zł.

Kilka dni temu z dobrą wiadomością do strażaków przyjechał Paweł Jabłoński, doradca premiera Mateusza Morawieckiego informując, że rząd przekaże władzom miasta pieniądze, potrzebne do wykupu remizy strażaków.

- W sprawę zaangażowanych było wiele osób. Zbiórkę pieniędzy na uratowanie siedziby rozpoczęli także sami strażacy. Dzięki współpracy rządu i samorządu udało się jednak rozwiązać problem lokum dla rudzkiej OSP – podkreślał na briefingu prasowym doradca premiera Paweł Jabłoński.

Pieniądze na wykup remizy rząd ma przekazać władzom Rudy Śląskiej. - Cieszymy się ogromnie z tej pomocy i bardzo jesteśmy za nia wdzięczni. Teraz niecierpliwie oczekujemy na finał sprawy. Wiadomo, takie procedury muszą trwać, ale póki nie zobaczymy na piśmie informacji o przekazaniu nam remizy, nie możemy jednoznacznie przekazać tej informacji naszym druhom, młodym strażakom i mieszkańcom, którzy naszą sprawą bardzo się interesują - w końcu chodzi o ich bezpieczeństwo - mówi Adrian Tomas, prezes OSP w Rudzie Śląskiej.

Jeśli, zgodnie z obietnicą, uda się wykupić remizę dla strażaków z OSP Ruda Śląska, planują oni przekazać pieniądze z internetowej zbiórki na ten cel na remont siedziby. - Mamy u nas taki wczesny PRL, także trzeba będzie wszystko odnowić i stworzyć warunki sanitarne, o których dzisiaj ciężko mówić - dodaje prezes OSP Ruda Śląska.

O zbiórce strażaków na wykupienie remizy pisaliśmy tutaj:

Muszą wykupić remizę albo stracą dach nad głową. Strażacy z Rudy Śląskiej potrzebują pomocy.

(Fot. OSP Ruda Śląska)

17 października 2019 20:07
Udostępnij na Facebooku