OSP Mroczków Ochotnicza Straż Pożarna Mroczków

Rusza akcja "Czad i ogień - obudź czujność!"

Tlenek węgla potocznie zwany czadem co roku zabija wiele osób. W naszym powiecie jak i gminie również występują takie przypadki.
Zbliża się jesień,robi się co raz ciemniej, zimniej...Niektórzy mieszkańcy zaczynają już sezon grzewczy. Powinni bowiem pamiętać o bezpieczeństwie swoim jak i również bliskich.

Przedstawimy wam dzisiaj mały artykuł, będzie odpowiedzią na wiele pytań, m.in. czym jest? Gdzie powstaje?, Skąd się bierze,dlaczego jest niebezpieczny? Kto jest narażony? Jakie są objawy,czy da się pomóc takiej osobie?

Na sam początek pamiętajmy,że czad jest :
- trującym gazem,
- bezwonny,
- bezbarwny,

Najczęstszymi miejscami powstania tlenku węgla (tzw. czadu) są :
- Uszkodzony komin,
- Brak wentylacji,
- Szczelnie zamknięte okna i drzwi (brak mikrowentylacji)
- Niewłaściwy montaż podgrzewacza,
- Niedrożna klatka wentylacyjna.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami.

Kto narażony jest na działanie tlenku węgla?

Na działanie tlenku węgla narażona jest każda osoba przebywająca w środowisku nim skażonym. Efekty działania czadu, przy takim samym stężeniu, mogą się jednak różnić.

Do grupy największego ryzyka należą:
- noworodki i niemowlęta (obok normalnej hemoglobiny występuje u nich hemoglobina płodowa, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla, niż zwykła hemoglobina),
- dzieci,
- kobiety ciężarne,
- osoby w podeszłym wieku,
- osoby z wadami serca oraz niewydolnością układu oddechowego.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie - lekkie zatrucie,
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca - średnie zatrucie,
- drgawki, utrata przytomności - ciężkie zatrucie.

Jak pomóc osobie która się zatruje czadem?
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie - rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
- wezwać służby ratownicze 112 - jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Zadbaj o własne jak i bliskich bezpieczeństwo... ZAKUP Czujnik tlenku węgla ! Niewiele kosztuje,a może uratować ŻYCIE !

Tekst : Dh. Dobrowolski Piotr oraz portal strażacki.
Zdjęcia : Dh.Dobrowolski Piotr, Dh. Solarz Paweł.

3 października 2017 12:12
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: prewencja, PSP, strażpożarna, OSP, SezonGrzewczy,