OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Sadzonka dębu dla każdej OSP w Polsce. Akcja na 100-lecie ZOSP RP.

Sadzonki dębu mają trafić do wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w kraju. Akcja ma upamiętnić przypadającą w tym roku setną rocznicę powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W poniedziałek w podrakowskich Zielonkach podpisano porozumienie o współpracy mięzdy Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP a Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych. Inicjatorem wydarzenia był wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Dzięki podpisanej umowie do wszystkich jednostek OSP trafią sadzonki dębu, które mają upamiętniać 100-Lecie istnienia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Porozumienie z ramienia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP podpisał prezes Zarządu Głównego Waldemar Pawlak, a Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych reprezentował p.o. dyrektor Józef Kubica.

- Podpisanie dzisiejszej umowy jest wyrazem trwającej od lat współpracy między strażakami a leśnikami w Polsce. Jednostki OSP w całym kraju od wielu lat ściśle działają na rzecz ochrony środowiska. Wiele razy strażacy ochotnicy pokazali, że są tam, gdzie ratunku potrzebuje Nasza przyroda, Nasze lasy. Zawsze możemy na nich liczyć. Za to dziś chcemy wam podziękować – mówił Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

- Po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj w wielu miejscach w Polsce sadzono symboliczne Trzy Dęby jako pamięć o trzech zaborach, które przeżyliśmy. Ta inicjatywa, którą dziś rozpoczynamy to nawiązanie do tej wspaniałej idei. Dzięki temu powiększymy lesistość w naszym kraju oraz co bardzo ważne poprawę warunków środowiskowych. Dziś chcemy, aby te dęby, były takim samym symbolem jak kiedyś, pokazaniem, że wychodziliśmy po za wymiar zwykłych działań ratowniczych - powiedział Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Głos zabrał także Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica, który podziękował strażakom ochotnikom za swój wieloletni wkład w rozwój środowiska i jego ochrony. - Wspominając ciężką pracę Rycerzy Floriana w Kuźni Raciborskiej dziękuję za to, że bez wahania wjeżdżacie do lasu w celu ratowania tego wielkiego dobra narodowego jakim są lasy. W dniu wielkiego święta 100-Lecia Związku OSP RP życzę wam wszystkiego najlepszego - mówił Kubica.

Na zakończenie wydarzenia przekazano trzy pamiątkowe dęby dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Owczarach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlcu oraz gospodarzom Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonkach, którzy dokonali uroczystego posadzenia sadzonki dębu.

(Fot. OW ZOSP RP woj. małopolskiego)

9 listopada 2021 10:33
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: zosp rp, 100-lecie ZOSP RP, sadzenie drzew,