OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Samochodowy system alarmowy e-call przyczyną fałszywych wezwań strażaków

Tylko jednego dnia strażacy z Nysy dwukrotnie wyjeżdżali do fałszywego alarmu - zgłoszenia z systemu e-call, instalowanego w nowych samochodach. Czy to sygnał, że wraz ze wzrostem ilości nowych pojazdów na naszych drogach, fałszywe zgłoszenia będą codziennością służb ratunkowych?

W minioną sobotę po południu strażacy z Paczkowa pojechali alarmowo do Kozielna. Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymało informację z systemu e-call, że samochód uległ wypadkowi. Po dojeździe na miejsce okazało się, że samochód wcale nie miał wypadku, a przycisk alarmowy nacisnęło dziecko. Kilka godzin później podobny sygnał otrzymano z samochodu w Nysie.

- W tym przypadku strażacy dojechali na ulicę, gdzie został wywołany alarm, ale ani im ani policji nie udało się zlokalizować samochodu, z którego przyszło zgłoszenie - relacjonuje mł. bryg. Paweł Gotkowski, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.

Czym jest system e-call?

System e-call to przycisk SOS, zamontowany w samochodzie, połączony z nadajnikiem GSM, odbiornikiem GPS oraz czujnikami samochodu. Podczas normalnej jazdy pozostaje on w uśpieniu - aktywuje się dopiero w momencie zderzenia i automatycznie wysyła dane z pojazdu do operatora numeru alarmowego 112. To m.in. dane lokalizacyjne GPS, godzinie zderzenia, kierunku jazdy czy rodzaju paliwa, które zasila pojazd. Można także wysłać zgłoszenie wypadku ręcznie - poprzez naciśnięcie przycisku SOS. Czasami jest dodatkowo zabezpieczony przed przypadkowym wciśnięciem np. klapką, często jednak można go wcisnąć tak jak każdy inny przełącznik - tu każdy producent samochodu stosuje własne rozwiązanie.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, w system muszą być wyposażone samochody wszystkie auta osobowe oraz dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wyprodukowane po 1 kwietnia 2018 roku. System ma skrócić czas powiadomienia służb ratunkowych o wypadku i - co za tym idzie - szybsze dotarcie pomocy na miejsce zdarzenia.

(Fot. mat. prasowe Opel)

2 listopada 2018 12:36
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: e-call, fałszywe wezwanie, fałszywy alarm,