OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Sejm przegłosował ważne zmiany dla strażaków OSP w związku z koronawirusem

Potrzebę zmiany prawa sygnalizował kilka dni temu Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Sejm przegłosował dziś w nocy nowe przepisy, umożliwiające służbę druhom, którym w ostatnim czasie skończyła się ważność badań lekarskich lub certyfikatu po egzaminie z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Nowe uregulowania prawne są częścią tzw. tarczy antykryzysowej, przyjętej w związku z epidemią koronawirusa. We wtorek nowe przepisy będą głosowane w Senacie.

Posłowie po raz pierwszy w historii wzięli dziś udział w zdalnym posiedzeniu Sejmu. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w piątek część posłów była obecna na sali plenarnej, ale większość uczestniczyła w posiedzeniu zdalnie, za pośrednictwem internetu. Głosowania rozpoczęły się późnym wieczorem i zakończyły dopiero dziś około 6 rano.

Sejm przyjął m.in. zmianę, wprowadzającą zachowanie ważności badań lekarskich do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii. Ponadto zmieniono ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym zatwierdzając, że ratownikiem w myśl ustawy może być osoba, która posiada zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy - nawet, jeśli ważność certyfikatu KPP skończyła się w ostatnich dniach - odkąd wprowadzono w Polsce stan epidemii.

- Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii spowodowało, że ratownicy, którym kończy się bądź skończył termin ważności zaświadczenia o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika nie mogą przystąpić do egzaminu. Biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia odpowiedniej liczby ratowników, których pomoc w obecnej sytuacji może przyczynić się do zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, jest niezbędne wprowadzenie tych regulacji - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Senat ma się zająć pakietem ustaw tzw. tarczy antykryzysowej w najbliższy wtorek.

(Fot. Kancelaria Sejmu)

 

28 marca 2020 10:31
Udostępnij na Facebooku