Wyświetlenia: 125 | Tagi: pożar, OSP, trawa,
OSP Polańczyk Ochotnicza Straż Pożarna Polańczyk

Spaleniu uległo 2 ha traw! 5 zastępów w akcji - Rajskie

Środa, 29 marca 2017 roku

Ponad 2 ha traw spłonęło dziś w Rajskiem. Straż Pożarna z Leska podejrzewa podpalenie. Sprawa została już zgłoszona na policję.

Dyżurny Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych o pożarze w Rajskiem w powiecie leskim, został poinformowany o godz. 12.47. Niestety, okazało się, że pożar jest już zaawansowany. Gaszenie pożaru trwało kilka godzin.

- Akcja gaśnicza była bardzo trudna. Ciężkie wozy strażackie nie mogły się dostać bezpośrednio w obszar pożaru, bo teren wokół był podmokły i na miejsce mogliśmy się dostać tylko pieszo i rozwijać węże – informuje Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesku st. kpt. Maciej Wojtanowski, który brał udział w akcji. – Oceniam, że był to największy pożar nieużytków z jakim mieliśmy do czynienia w tym roku.
Strażacy mówią, że spłonęło ponad 2 ha nieużytków należących do Elektrowni Wodnej w Myczkowcach. – Właściciel został poinformowany o pożarze i zjawił się na miejscu. Podejrzewamy podpalenie, sprawa została już skierowana na policję – dodaje kapitan.

W akcji gaśniczej brało udział prawie 30 osób. Na miejscu zjawiło się pięć zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z Polańczyka, Bukowca, Górzanki, Czarnej i Polany.

Wraz ze Strażą Pożarną przypominamy, że za spalanie traw i nieużytków grozi nawet 5 tys. zł grzywny oraz do 10 lat więzienia jeśli zagrożone jest życie ludzkie. Pożar nie użyźni gleby tylko ją wyjałowi. Spalanie suchych trwa nie wpłynie na rozwój nowej roślinności, a może doprowadzić do pożarów lasów i domów.

 

Źródło: http://www.bieszczadzka24.pl/aktualnosci/rajskie-splonelo-ponad-2-ha-traw/1972

3 kwietnia 2017 17:36