OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Spór PSP z OSP. Ubrania specjalne z dotacji MSWiA niezgodne z regulaminem ZOSP RP.

W dokumentach, regulujących zakres dotacji z MSWiA dla jednostek OSP znalazł się budzący kontrowersje ochotników zapis. Okazuje się bowiem, że pieniądze z dotacji można wydać m.in na ubrania specjalne... trzyczęściowe dla druhów OSP. Problem w tym, że taki ubiór jest niezgodny z Regulaminem Umundurowania, wprowadzonym przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

W kwietniu tego roku Komendant Główny PSP zatwierdził opis przedmiotu zamówienia ubrania specjalnego dla OSP - to dokument precyzujący dokładny wygląd i parametry techniczne ubrań dla strażaków, które można zakupić z dotacji MSWiA. Czytamy w nim, że ubranie składa się z kurtki, spodni oraz kurtki lekkiej. Problem w tym, że Regulamin Umundurowania ZOSP RP, uaktualniony we wrześniu ubiegłego roku wprowadza dwa rodzaje ubrań ochronnych: ubrania ciężkie (granatowe), składające się z kurtki i spodni oraz ubrania lekkie (żółte/piaskowe), również składające się z kurtki i spodni. Nie ma w nim zapisu o trzyczęściowym ubiorze specjalnym, jaki widnieje w dokumentacji, podpisanej przez Komendanta Głównego PSP.

Początkowo nowe ubrania miały posiadać napis "Ochotnicza Straż Pożarna" zamiast dotychczasowego napisu "Straż", jednak decyzją z 16 maja tego roku Komendant Główny PSP na wniosek samych druhów dopuścił możliwość wyboru sposobu oznakowania ubioru jednym z dwóch powyższych napisów.

- Treść dokumentu nie była konsultowana ze Związkiem OSP RP, ani nawet z OSP, a jego treść jest niezgodna z obowiązującym Regulaminem Umundurowania - czytamy na profilu facebookowym ZOSP RP.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP przygotowuje właśnie stanowisko w tej sprawie. Jak nas poinformowała rzeczniczka ZOSP RP Nina Mirgos-Kilanowska, stanowisko wkrótce zostanie opublikowane na stronie Związku. Wtedy do tematu wrócimy.

 

O zmianach w Regulaminie Umundurowania ZOSP RP pisaliśmy:

- Zmiany w umundurowaniu OSP. Dwa rodzaje ubrań ochronnych. 

(Fot. MSWiA)

6 czerwca 2019 17:23
Udostępnij na Facebooku