OSP Mroczków Ochotnicza Straż Pożarna Mroczków

STOP Wypalaniu TRAW ! Apel Strażaków!

                                              STOP Wypalaniu TRAW !

Jak co roku pod tym hasłem prowadzona jest kampania przeciw zwalczaniu pożarów traw. W okresie wiosennym, jak co roku, odnotowuje się wzrost liczby interwencji Straży Pożarnej związanych z wypalaniem traw. Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% wszystkich pożarów łąk i lasów.
Dzieje się tak, ponieważ w naszej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Rolnicy nadal sądzą, że ogień to „najtańszy herbicyd" do zwalczania chwastów.
Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi oraz obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru. Bo choć po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennymi wiatrami powodują, że ogień dociera do zabudowań gospodarskich i obszarów leśnych.

Pamiętajmy! W świetle obowiązującego prawa (Art.131 Ustawy o ochronie przyrody), kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny - w szczególnych przypadkach podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat.

Od początku roku 2019, nasza jednostka interweniowała łącznie już 24 razy, z czego 19 pożarów to są trawy,nieużytki rolne,pastwiska,jak i poszycia leśne. Natomiast 5 innych zdarzeń to : 2x Pożar domu/sadzy w kominie, 2 Miejscowe Zagrożenia,oraz 1 alarm fałszywy.
Dotychczas najniebezpieczniejszą akcję prowadziliśmy w miejscowości Pięty,gdzie ogień zagrażał budynkowi mieszkalnemu,na całe szczęście w ostatniej chwili powstrzymaliśmy ogień. Drugą taką akcję mieliśmy w miejscowości Górki,gdzie wiatr nagle się zmienił, i ucierpiały prawie na tym nasze samochody bojowe.

Tekst : Dh.Dobrowolski Piotr,oraz nadbryg. Adam Czajka.
Zdjęcia : Archiwalne OSP Mroczków

#STOPWypalaniuTRAW!

2 kwietnia 2019 12:28
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Stopwypalaniutraw, PSP, OSP, JRGSkarżysko, OSPMroczków,