OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Strażacy mają wspierać policjantów w zabezpieczaniu protestów i demonstracji

Dyżurni stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce otrzymali dyspozycje wspierania policji przy zabezpieczeniach planowanych na najbliższe dni marszów, protestów i demonstracji. Jak udało nam się ustalić, polecenie takie w piątek około południa wydał dyżurny operacyjny kraju, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Pod pismem nikt nie podpisał się z imienia i nazwiska.      

 
Informację udało nam się potwierdzić w dwóch jednostkach na terenie Opolszczyzny.     
    
- Otrzymaliśmy dzisiaj taką dyspozycję, aby udzialić wsparcia policjantom w ramach zapezpieczania działań i zadań w trakcie protestów i demonstracji - potwierdza mł.asp Karol Grzyb z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku. W momencie, gdy jakiś policjant zostanie ranny, lub gdy dojdzie do jakiegoś pożaru, wtedy będzie się tym zajmowała straż pożarna - dodaje.   
    
Z instrukcji ma jasno wynikać, że na wcześniejszą prośbę dowództwa konkretnej jednostki policji, strażacy mają być w gotowości we wskazanym miejscu, gdzie planowane są protesty czy demonstracje.  
   
Rzecznik Komendy Głównej PSP: Strażacy na pewno nie będą zabezpiczać żadnych demonstracji

O sprawę zapytaliśmy rzecznika Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. - Strażacy na pewno nie będa zabepieczać żadnych demonstracji, a jedynie będą w gotowości, gdyby coś się wydarzyło i będą wyjeżdżać z jednostki ratowniczo-gaśniczej - mówi st. kpt. Krzysztof Batorski.     
    
Do sprawy wrócimy.

  
(fot: zdjęcie ilistracyjne RUPTLY/x-news)

 

 

 

30 października 2020 15:05
Udostępnij na Facebooku