OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Strażacy pomagali podnieść słonicę. Nietypowa akcja w gdańskim ZOO.

Poduszki pneumatyczne i pasy okazały się niezbędne, by pomóc ważącej blisko 4 tony słonicy. Pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku wspólnie uratowali sędziwą słonicę Katkę, która nie mogła stanąć na nogi po nocy. Długie trwanie w pozycji leżącej jest niebezpieczne dla życia tego zwierzęcia - utrudnia mu oddychanie i grozi uduszeniem.

- Po przyjściu do pracy zaobserwowaliśmy, że słonica nie jest w stanie zgiąć prawej tylnej nogi, na której leżała, a to skutecznie uniemożliwiało jej podniesienie się. Leżąc w ten sposób Katka zaczynała mieć problem z krążeniem i oddychaniem - mówi dr n.wet. Mirosław Kalicki, lekarz weterynarii w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

Słoń ma nieco odmienną budowę klatki piersiowej niż inne zwierzęta. U tych ssaków zrośnięta jest opłucna płucna z opłucną ścienną, więc gdy odbywa się nacisk na klatkę piersiową to powoduje tym samym bezpośredni nacisk na płuca. Pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego poprosili o pomoc w podniesieniu słonicy strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem. Wspólna praca straży pożarnej oraz grupy 20 pracowników z gdańskiego ZOO przyniosła skutek.

Pod słonicą umieszczono poduszki pneumatyczne, które miały nieco unieść czterotonowe zwierzę, aby zwierzę złapało oddech. Następnie przystąpiono do najważniejszego etapu. Pracownicy ZOO, używając pasów pomogli zwierzęciu wstać. Po dawce leków słonica Katka czuje się już dobrze i prawidłowo stawia zesztywniałą nogę.

- Słonie mogą się kłaść na brzuch, na jeden bok i na drugi, lecz muszą mieć możliwość wstania – mówi dr n.wet. Mirosław Kalicki – Zbyt długie leżenie dla słonia mogłoby ostatecznie spowodować zakończenie życia z powodu zaburzeń oddychania i krążenia. Niestety liczymy się z tym, że gdy kolejny raz powtórzy się taka sytuacja, możemy już nie dać rady pomóc naszej słonicy.

(Źródło, fot. Gdański Ogród Zoologiczny, UM Gdańsk)

8 listopada 2019 15:56
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: NIETYPOWA AKCJA, pomoc zwierzętom, akcja w zoo,