OSP Ochotnicza Straż Pożarna

"Strażacy powinni walczyć z pożarami, a nie z rakiem"

W Światowym Dniu Walki z Rakiem warto obejrzeć i udostępnić krótki film, który przypomina o zagrożeniach, na jakie narażeni są strażacy podczas codziennej walki z pożarami. Amerykańskie badania dowodzą, że to właśnie strażacy są bardziej narażeni na zachorowanie na nowotwory.

Zwiększone ryzyko zapadalności na raka przez strażaków to przede wszystkim efekt ich częstego kontaktu z trującymi substancjami - toksycznymi gazami, powstającymi podczas pożarów mieszkań, samochodów czy wysypisk śmieci.

Amerykański film, opracowany przez Volunteer Firefighter Alliance, został spolszczony, a swojego głosu użyczył znany lektor filmowy Tomasz Knapik. Jak dowiadujemy się z filmu, w którym przedstawiono wyniki badań - strażak ma 30% większe szanse zachorowania na raka prostaty lub mózgu, 40% większe szanse, by zachorować na raka skóry i aż dwukrotnie większą szansę zachorowania na raka jąder w porównaniu do przeciętnego obywatela.

Autorzy filmu przypominają, by prać ubranie specjalne po każdym pożarze, nie zapominać o zabiegach odkażających, w miarę możliwości przebywać z dala od spalin wozów gaśniczych oraz stosować aparaty ochrony dróg oddechowych.

Zobacz film:

(Fot. screen z filmu)

4 lutego 2019 12:31
Udostępnij na Facebooku