OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Strażacy radzą: Jak bezpiecznie posługiwać się fajerwerkami!

Już za chwilę będziemy witać Nowy Rok. Nieodłączną tradycją zmiany daty w kalendarzu są fajerwerki. Warto przypomnieć, jak korzystać z nich bezpiecznie - by wejście w Nowy Rok wiązało się wyłącznie z miłymi wspomnieniami.

Pamiętajmy o tym, że fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. Producenci nie bez przyczyny wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia.

O czym warto pamiętać, korzystając z fajerwerków?

- kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone
- przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi
- nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku", to nie trzymaj!
- wypuszczaj je tylko na otwartej przestrzeni,
- nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru
- nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów
- nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien
- po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość
- nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki, wkopanej w ziemię lub zamocowanej tak, by sie nie przewróciła
- nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
- nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
- Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Przypominamy - za nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi lub naruszanie przepisów przeciwpożarowych grozi areszt od 5 do 30 dni lub grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł.

(Fot. archiwum/KG PSP)

29 grudnia 2018 15:12
Udostępnij na Facebooku