OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Strażacy skonstruowali kabinę do dezynfekcji dla szpitala. Zobacz jak działa!

Dwóch strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu zaprojektowało i wykonało kabinę do dezynfekcji, którą przekazali lokalnemu szpitalowi zakaźnemu. Instalacja składa się z 16 dysz mgłowych, przewodów, zbiornika ze środkiem dezynfekującym i hydroforu. Kabina pomoże personelowi szpitala w walce z koronawirusem.

Kabina została zaprojektowana oraz skonstruowana przez mł. kpt. Łukasza Połomskiego oraz mł. asp. Tomasza Tułę - funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. Ma ona za zadanie dezynfekcję personelu medycznego, który pracuje na oddziale zakaźnym szpitala. Elementy, konstrukcję oraz części montażowe pozyskano od lokalnych przedsiębiorców.

- To uniwersalna mgłowa instalacja dezynfekująca, przeznaczona do unieszkodliwiania wirusów. Instalację opracowano z myślą o dezynfekcji pracowników poprzez przejście przez strumień dezynfekujący, tak zwaną kurtynę dezynfekującą. Głównym elementem rozwiązania jest system zraszania rozpylający środek dezynfekcyjny za pomocą 16 dysz mgłowych zabudowanych po 8 szt. z każdej ze stron. Daje to optymalne warunki do „zabicia" wirusów, ponieważ osoba wchodząca jest cała pokryta środkiem dezynfekcyjnym. Instalacja wyposażona jest również w hydrofor, który utrzymuje odpowiednie ciśnienia w przewodach rozprowadzających środek dezynfekcyjny - informują strażacy.

Pozostałe skropliny spływają do specjalnego zbiornika ustawionego pod kabiną, dlatego nie jest wymagana instalacja kanalizacji. Metoda dezynfekcji pozwala personelowi medycznemu na swobodne i bezpieczne zdjęcie ubrania ochronnego, które zostało zdezynfekowane po wyjściu ze strefy skażonej.

Jak działa kabina? Zobacz wideo!

(Fot. KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu)

22 maja 2020 20:52
Udostępnij na Facebooku