OSP Ochotnicza Straż Pożarna

System e-call pomógł uratować kobietę po wypadku w lesie

Po wypadku kobieta kierująca mercedesem prawdopodobnie była w szoku. Wyszła z auta i błąkała się po lesie. Ratownicy odnaleźli ją po trzech godzinach poszukiwań. O zdarzeniu służby ratownicze zawiadomił automatyczny system e-call, zamontowany w samochodzie.

Do wypadku doszło we wtorek w nocy w Kęszycach w Wielkopolsce.

- Kobieta kierująca mercedesem straciła panowanie nad pojazdem, uderzyła w drzewa, po czym wyszła z pojazdu i błąkała się po lesie - informuje sierż.sztab. Małgorzata Łusiak z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Kobieta jechała mercedesem, wyposażonym w system e-call. Jest on montowany obowiązkowo w każdym samochodzie wyprodukowanym po 1 kwietnia 2018 roku. Automatycznie wysyła on zgłoszenie o wypadku do służb ratowniczych w przypadku, gdy czujniki wykryją, że wystrzeliły poduszki powietrzne. System przekazuje położenie pojazdu na podstawie sygnału z GPS, przesyła też podstawowe informacje o samochodzie.

To właśnie dzięki automatycznemu zgłoszeniu z systemu e-call o wypadku dowiedzieli się strażacy. Na miejscu zastali uszkodzony, pusty pojazd. Wszczęto poszukiwania. Kobietę prowadzącą auto odnaleziono po 3 godzinach, była 1,5 kilometra od miejsca zdarzenia. Błąkała się zdezorientowana po lesie.

Kobieta została przewieziona do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu ostrow24.tv.

(Fot. ostrow24.tv)

18 stycznia 2019 15:50
Udostępnij na Facebooku