OSP  GRAJEWO Ochotnicza Straż Pożarna GRAJEWO

Szkolenie żołnierzy WOT-u z zakresu ratownictwa technicznego na terenie złomowiska w Szymanach

22 stycznia 2022 roku na terenie złomowiska w miejscowości Szymany w pobliżu Grajewa przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla około sześćdziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 13 Batalionu Lekkiej Piechoty należącego do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas tego szkolenia rolę instruktorów pełnili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie.
Szkolenie miało za zadanie przyswojenie praktycznych umiejętności przez uczestników z zakresu wykonania dostępu do poszkodowanego w wypadku samochodowym, bezpiecznej ewakuacji z wnętrza pojazdu i udzielenia mu pomocy medycznej.

W scenariuszu ćwiczeń za główny cel przyjęto naukę obsługisprzętu hydraulicznego będącego na wyposażeniu wojska oraz zdobycie wiedzy i umiejętności przydatnych zarówno podczas ich służby jak i w czasie życia prywatnego.Uczestnicy podzieleni na 3 grupy ćwiczyli pod okiem instruktorów mając do dyspozycji dużą ilość pojazdów udostępnionych przez właścicieli złomowiska.

Podczas ćwiczeń zostały wydzielone trzy stanowiska do obsługi sprzętu hydraulicznego oraz jedno stanowisko medyczne gdzie Koordynator Medyczny KP PSP w Grajewie i Ratownik Medyczny Żołnierzy WOT nadzorowali działania żołnierzy.

Podczas szkolenia uczestnicy zostali zapoznani z zasadami BHP podczas prowadzenia działań przy wypadkach komunikacyjnych. Mieli również możliwość przećwiczenia w praktyce cięcia, ściskania i rozpychania elementów karoserii samochodu, ewakuacji poszkodowanego z wnętrza pojazdu i udzielenia mu pomocy na miejscu zdarzenia. Bardzo ciekawym doświadczeniem była równieżmożliwość przećwiczenia gaszenia płonącego pojazdu.

Ćwiczenia zacieśniły współpracę Wojsk Obrony Terytorialnej z jednostkami straży pożarnej i z pewnością będą przydatne w przyszłości.

Opracowanie i zdjęcia: strona KP PSP w Grajewie

26 stycznia 2022 00:12
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: wot, ćwiczenia,