OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Tak ma wyglądać nowa remiza OSP Brzezinka. Ogłoszono przetarg.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, strażacy przeprowadzą się do nowej remizy w 2021 roku. Dwukondygnacyjny budynek będzie nie tylko bazą strażaków z OSP Brzezinka, ale stanie się też centrum edukacyjno-kulturalnym dzielnicy Gliwic.

Dotychczas strażacy z OSP Brzezinka mają do dyspozycji niewielki, własnoręcznie wybudowany garaż przy Parafialnym Domu Kultury w Gliwicach-Brzezince, w którym trzymają dwa samochody gaśnicze. Dzięki głosom mieszkańców dzielnicy w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego mogli uzupełnić swoje wyposażenie m.in. o specjalistyczne urządzenia ratownictwa technicznego.

Już wkrótce dzięki wsparciu miasta strażacy z Brzezinki będą mieli do dyspozycji dwukondygnacyjną remizę przy ul. Zamojskiej, o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych z zapleczem socjalno-biurowym i sanitarno-kuchennym, pomieszczeniami dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, szatniami oraz salą szkoleniową i konferencyjną. W budynku powstanie też sala ćwiczeń pozwalająca utrzymać sprawność fizyczną strażaków, pomieszczenia Klubu Honorowych Dawców Krwi „Dar Nadziei" działającego przy OSP w Gliwicach-Brzezince oraz sale na działalność edukacyjno-kulturalną, którą również zajmują się strażacy. Znajdzie się także miejsce na nowy garaż dla trzech wozów bojowych OSP Brzezinka i ufundowanej przez miasto przyczepy sprzętowej wyposażonej w nowoczesne pompy i węże, służącej do usuwania skutków powodzi i podtopień. Stary garaż będzie służył strażakom do prowadzenia ćwiczeń oraz przechowywania dodatkowego sprzętu. Dla potrzeb remizy powstanie parking na 21 miejsc postojowych.

Realizacja inwestycji ma się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć - w 2021 roku. Ogłoszono właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Ma ona powstać w oparciu o koncepcję programowo-przestrzenną, przygotowaną na zlecenie miasta.

Historia OSP w Brzezince sięga roku 1888. Utworzono wówczas pierwszą drużynę ogniową z kolumną sanitarną. W ochotniczą straż pożarną przekształcono ją około roku 1910. Po wojnie działała ona do 1971 r., kiedy to została odgórnie zlikwidowana. Brzezińską straż reaktywowano w 2013 r., później zgłoszono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Gotowość bojowa jednostki została zgłoszona w grudniu 2014 r. i już parę dni później wyjechała ona do pierwszej akcji.

Każdego roku brzezińska straż wyjeżdża do ponad 100 zdarzeń. W szeregach OSP Brzezinka jest 27 czynnych strażaków.

(Wizualizacja: Modero Architekci Sp. z o.o. / Źródło: UM Gliwice)

13 sierpnia 2019 20:52
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: OSP Brzezinka, nowa remiza, nowa strażnica,