OSP Suchowola Ochotnicza Straż Pożarna Suchowola

Tragedia na Podlasiu. Dwie siostry spłonęły w pożarze domu w Trzyrzeczkach.

27.10.2018 r. (sobota)

Około godz. 20:20 OSP Suchowola została zadysponowana przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Trzyrzeczki, gm. Dąbrowa Białostocka – z informacji wynikało, że w środku mogą znajdować się 2 osoby.

Po dojechaniu pierwszego zastępu z OSP stwierdzono, że pali się murowano-drewniany budynek mieszkalny, a ogniem objęte jest całkowicie wnętrze obiektu. Płomienie wydobywały się przez drzwi wejściowe, okna oraz poddasze, dach był częściowo zawalony do środka budynku.

Działania OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądu wody w natarciu do wnętrza obiektu przez okno (w związku z silnie rozwiniętym pożarem wnętrza nie było możliwości natychmiastowego wejścia do budynku bez stłumienia ognia i obniżenia temperatury). Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastępu z posterunku JRG Sokółka w trakcie rozpoznania stwierdzono, że w wyniku pożaru zagrożone są trzy sąsiednie obiekty. Dzięki informacjo uzyskanym od świadków potwierdzono, że w środku mogą znajdować się dwie osoby – ustalono, że przed przybyciem strażaków próbę ratowania mieszkańców budynku podjęli dwaj mężczyźni. Podczas wybijania szyby w oknie doznali oni obrażeń dłoni – pomocy medycznej udzielił im obecny na miejscu zdarzenia zespół ratownictwa medycznego. Nie przewieziono ich do szpitala.

Po stłumieniu ognia wprowadzono do wnętrza obiektu dwóch ratowników z prądem wody w celu przeszukania pomieszczeń. Z uwagi na spadające na strażaków elementy stropu i konstrukcji dachu – mundurowi zostali wycofana na zewnątrz. Po zawaleniu się części konstrukcji dachu oraz usunięciu pokrycia dachowego stwarzającego zagrożenie ponownie wprowadzono ratowników do wnętrza obiektu. Strażacy w jednym z pomieszczeń odnaleźli dwie nieprzytomne osoby przywalone elementami zawalonego stropu i konstrukcji dachowej. Ze względu na znaczne zwęglenie ciał odstąpiono od ewakuacji – obecny na miejscu zespół ratownictwa medycznego odstąpił również od udzielania pomocy medycznej.

Przybyłe na miejsce zdarzenia pozostałe siły i środki podały dodatkowe prądy wody oraz zorganizowały zaopatrzenie wodne – zbudowano zasilanie z hydrantu naziemnego w odległości około 150 m, wodę dowożono również z miejscowości Zwierzyniec Wielki. Podczas działań ratownicy wynieśli z budynku butlę na gaz propan – butan.

Dalsze działania mundurowych polegały na dokładnym przeszukaniu pogorzeliska oraz prowadzeniu dogaszania z jednoczesną rozbiórką elementów konstrukcyjnych obiektu. Na miejsce zdarzenia przyjechał prokurator oraz zastępca komendanta powiatowego PSP w Sokółce. Miejsce zdarzenia przekazano policji, a na dozór pogorzeliska pozostawiono jednostkę OSP.

W działaniach trwających ponad 6 godzin udział brało dziewięć zastępów straży (KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, Posterunek JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, OSP KSRG Olsza, OSP KSRG Suchowola, OSP KSRG Sztabin (powiat augustowski), OSP Kamienna Stara, OSP Domuraty – łącznie 37 strażaków.

Opracowanie:

bryg. Dariusz Łukaszewicz - sokolka.straz.bialystok.pl.

Video relację z miejsca zdarzenia można obejrzeć na stronie: sokolka.tv
https://youtu.be/x4zeRzHNcp0

Zdjęcia udostępnione przez:
isokolka.eu, OSP Suchowola, sokolka.straz.bialystok.pl

31 października 2018 14:13
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: pożar, OSP Suchowola, Centrum Europy, Podlaskie, OSP, ksrg,