OSP Glinnik Ochotnicza Straż Pożarna Glinnik

Uczymy Ratować.

 

16 marca w remizie OSP Glinnik odbył się pokaz- szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przed medycznej w ramach naszego projektu "Uczymy Ratować".
Nasz projekt otrzymał Honorowy Patronat programu edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować", który działa w ramach fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Pokaz i szkolenie przedstawił profesjonalny ratownik medyczny Pan Wojciech Gemzała. W spotkaniu ku naszej uciesz wzięło udział 45 osób w tym duża liczba dzieci. To cieszy, że dzieci są zainteresowane tym tematem.
Podczas pokazu i szkolenia prowadzący w przystępnym języku omówił zagadnienia oraz w formie slajdów pokazał jak należy postępować w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osób poszkodowanych. Zwrócił szczególną uwagę na zabezpieczenie i bezpieczeństwo poszkodowanego oraz osoby ratującej.
Nadszedł czas na praktyczne pokazy. Pan Wojtek pokazał na fantomach- manekinach jak postępować przy zadławieniu osoby dorosłej czy niemowlaka, pokazał jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo oddechową czy to ręcznie czy przy użyciu defibrylatora AED. Zademonstrował również jak należy postępować w wypadku drogowym, gdzie jednym ze statystów był nasz kolega druh Władysław Wójciak.
Na zakończenie szkolenia każdy mógł spróbować swoich sił w resuscytacji na manekinach.
Super, fajnie, że nasz przekaz dotarł do tak licznej grupy mieszkańców naszej i okolicznych miejscowości.
Projekt OSP Glinnik pn. "Uczymy Ratować" będzie realizowany dalej i jeśli zdobyte fundusze pozwolą chcemy wzdłuż placu przed remizą postawić tzw. Ścieżkę Edukacyjną. Chcielibyśmy w gablotach zawiesić instrukcje jak postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
A takim ukoronowaniem naszych działań byłoby zamontowanie na ścianie remizy defibrylatora AED aby służył naszym mieszkańcom.
Na to są jednak potrzebne fundusze, o które już Zarząd OSP zabiega. Czy się uda zobaczymy.

 

 

21 marca 2019 09:06
Udostępnij na Facebooku
Zobacz inne informacje z kraju

Bicie rekordu w RKO