OSP Jesionka Ochotnicza Straż Pożarna Jesionka

UWAGA Ptasia grypa w gminie Wiskitki

Ptasia grypa w gminie Wiskitki
Liczba zachorowań na ptasią grypę jest znacznie wyższa niż ubiegłych latach, wynika z komunikatu Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dotyczy to Zachodniej Europy Takich przypadków w krajach UE jest bardzo dużo, ale też występuje i na terenie Polski.
Ta choroba nie ominęła także i powiatu żyrardowskiego, chociaż nie było jej tutaj od kilkunastu lat. Informacja o ognisku tej choroby do Powiatowego Sztabu Kryzysowego dotarła późnym popołudniem w środę 18 stycznia i mówiła o gminie Wiskitki. Przez całą minioną noc w gospodarstwie znajdującym się w Popielarni pracowały służby weterynaryjne, zaangażowani byli strażacy i policjanci. Gospodarstwo liczyło kilkadziesiąt ptaków, były to m.in.: kury, perliczki, indyki, pawie, struś i inne. W ciągu kilkunastu godzin ognisko choroby zostało zlikwidowane. Wszystko, co mogło mieć jakikolwiek związek z ptasią grypą zostało odpowiednio zabezpieczone, zebrane przy pomocy odpowiedniego sprzętu i wywiezione na zewnątrz do utylizacji.
Tuż po południu 19 stycznia, starosta powiatu żyrardowskiego, Wojciech Szustakiewicz powiedział, że teraz Powiatowy Sztab Kryzysowy czeka na wydanie stosownych rozporządzeń przez dwóch wojewodów - mazowieckiego i łódzkiego. Również łódzkiego, gdyż w takich sytuacjach wyznacza się strefę zagrożoną w promieniu 10 kilometrów i dotyczy to również innego województwa - gmin Bolimów i Skierniewice, Natomiast strefa nazywająca się "zapowietrzoną" ma zasięg trzech kilometrów. Na tym obszarze pojawią inspekcje weterynaryjne, a na drogach odpowiednie maty, zostanie przeprowadzona inwentaryzacja ptactwa domowego i ich obserwacja.
Sytuacja jest opanowana i wydaje się, że nie ma już bezpośredniego zagrożenia, ale procedury wynikające z takiej sytuacji muszą zostać skrupulatnie wypełnione, aby wykluczyć funkcjonowanie jakiegoś innego ogniska choroby.
"W związku z pojawieniem się ogniska ptasiej grypy na terenie powiatu żyrardowskiego, apeluje się do zastosowania się do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i do apelu Głównego Inspektora Weterynarii. Dotyczy to głównie osób którzy mają styczność z ptactwem hodowlanym i dzikim" - powiedział starosta Wojciech Szustakiewicz. Poniżej publikujemy w całości komunikat pana starosty.
O wystąpieniu ogniska ptasiej grypy na terenie swojej miejscowości, w mediach społecznościowych, poinformował w przed południem w czwartek poinformował sołtys, a zarazem radny samorządu powiatowego Franciszek Jankowski.


Starosta Powiatu Żyrardowskiego apeluje
W związku z wykryciem na terenie powiatu żyrardowskiego, w gminie Wiskitki, ogniska ptasiej grypy, powodowanej przez wirusa H5N8 przypominamy o konieczności przestrzegania procedur wdrażanych na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Rozporządzenie wprowadza zakazy i nakazy oraz inne ograniczenia wynikające z niekorzystnej sytuacji epizootycznej związanej z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski ptasiej grypy. W związku z tym m.in. zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów z udziałem żywych ptaków (szczególnie hodowlanych) oraz pojenia wodą, do której mają dostęp ptaki dzikie. Nakazuje się m. in.:
- odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie w zamkniętych obiektach lub innych miejscach uniemożliwiających kontakt z ptakami w innych gospodarstwach lub z ptakami dzikimi;
- przechowywanie paszy dla ptaków w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami lub ich odchodami;
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do budynków inwentarskich z drobiem;
- stosowanie zaostrzonych wymogów używania odzieży ochronnej oraz higieny osobistej, czyszczenie i odkażanie sprzętu i urządzeń używanych do obsługi drobiu przed każdym użyciem.
- zgłaszanie do organu Inspekcji Weterynaryjnej wszelkich symptomów pojawienia się choroby ptaków.
Targi, wystawy, konkursy z udziałem żywych ptaków jak również ich przemieszczanie poza gospodarstwo dopuszcza się po uzyskaniu zgody powiatowego lekarza weterynarii.
Starosta Powiatu Żyrardowskiego
Wojciech Szustakiewicz

19 stycznia 2017 19:16
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: grypa, Ptasia,
Zobacz inne informacje z kraju

PTASIA GRYPA LUBUSKIE