OSP Pogorzałki Ochotnicza Straż Pożarna Pogorzałki

WARSZTATY RATOWNICZE PSP I OSP

W dniach 6-8 czerwca 2018 r. strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z Białegostoku i powiatu białostockiego brali udział w praktycznych warsztatach ratowniczych na terenie kompleksu leśnego w okolicach Czarnej Białostockiej.

Każdego dnia kilkakrotnie, kolejno rozgrywane były wszystkie praktyczne epizody ratownicze lub ratowniczo–gaśnicze. Do konkretnego epizodu przystępowały grupy złożone z zastępów PSP i OSP stale współpracujących ze sobą, dobierane rejonami działania. Ćwiczenia prowadzone w systemie warsztatowym wymagały stałej oceny. Na bieżąco korygowane i tłumaczone były błędy, w taki sposób, aby poprawione nie rzutowały na dalszą część ćwiczenia. Każde zajęcia kończyły się omówieniem i oceną pracy ratowników połączonym z wymianą doświadczeń. Całość założenia, w celu sprawnego przepływu informacji i możliwości oceny prowadzonej w ramach rozgrywanych akcji korespondencji radiowej, koordynowana była przez stworzone na miejscu stanowisko kierowania.

 

W warsztatach udział wzięło nieomal 200 strażaków.

 

Epizody warsztatowe - ćwiczenia:

EPIZOD 1

Wypadek samochodu osobowego i ciężarowego przewożącego beczki. Tutaj strażacy identyfikowali zagrożenia, wyznaczali priorytety ratownicze oraz wdrażali działania związane z ewakuacją poszkodowanych i realizacją kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

 

 

EPIZOD 2

 

 

 

W jednym z zakładów   przemysłowych, na dachu podczas prac naprawczych pokrycia budynku pracownik traci przytomność. Na miejsce przybywa Zespół Ratownictwa Medycznego lecz nadal niezbędny jest transport poszkodowanego na dół.

 

Po zakończeniu epizodu praktycznego przeprowadzany był instruktaż ukazujący zagrożenia związane ze stosowaniem substancji chemicznych z pozoru   bezpiecznych.

 

 

 

EPIZOD 3

Pożar budynku mieszkalnego   z szeregiem pomieszczeń. Podczas tego epizodu prowadzono prąd wody do  zadymionego budynku, a strażacy mieli za zadanie odnaleźć i ewakuować osoby poszkodowane. Poznawali występujące zagrożenia podczas silnego zadymienia, uczyli się poruszać bezpiecznie w takich warunkach oraz zapoznawali się z zaletami prowadzenia działań z wykorzystaniem kamery termowizyjnej i wentylacji taktycznej.

 

 

 

Opracowanie: bryg. Paweł Ostrowski, KM PSP w Białymstoku

13 czerwca 2018 16:12
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Manewry, czarna, ćwiczenia,