OSP Bielsko Ochotnicza Straż Pożarna Bielsko

Wielkanoc 2019

Nasza jednostka ponownie wzięła udział w asyście kościelnej podczas obchodów Triduum Paschalnego Świąt Wielkanocnych w kościele parafialnym w Ostrowie.

Wielki Czwartek jest obchodzony, jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Tego dnia sześciu druhów naszej jednostki oraz sześciu z jednostki OSP Ostrowo pełniło funkcję 12 apostołów, którym ksiądz dokonał obmycia nóg.

Następnie dnia w Wielki Piątek, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu nad Grobem Pańskim, strażacy rozpoczęli wartę przy grobie. Druhowie ubrani w mundury galowe lub koszarowe w przypadku członków męskiej i kobiecej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wraz z halabardą w ręku trwali przy grobie Chrystusa w pół godzinnych turach aż do późnych godzin.

W Wielką Sobotę pełniono wartę przy Grobie Pańskim, od godz. 10.00 do 21.00, kiedy to rozpoczęła się Wigilia Paschalna. Następnie strażacy pełnili asystę podczas Wigilii oraz rannej mszy rezurekcyjnej w niedzielę o godz. 7.00. Uczestnictwo druhów w obrzędach poświęcenia ognia w Wielką Sobotę oraz mszy rezurekcyjnej wiązało się z przygotowaniem ognia przed kościołem, prowadzeniem księdza, niesieniem baldachimu i pochodni oraz pozostałą asystą do mszy świętej.

Na sali przy OSP Bielsko zostało także zorganizowane święcenie potraw wielkanocnych, tzw. święconek. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii Ostrowo, ksiądz Witold Zieliński.

Fot. Ewa i Marek Matusiak

29 kwietnia 2019 23:46
Udostępnij na Facebooku