OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Wielki sukces zbiórki na odbudowę parku w Australii. Druhowie spotkali się z Prezydentem RP.

Strażacy OSP z Poręby Spytkowskiej gościli dziś w Pałacu Prezydenckim na podsumowaniu zbiórki funduszy na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii, który ucierpiał podczas pożarów. Dzięk inicjatywie strażaków zebrano ponad 420 tys. zł.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydeckim Andrzej Duda podkreślał, że akcja strażaków miała charakter obywatelski. Ponad 14 tysięcy osób złożyło się, by pomóc ratować przyrodę Parku Narodowego Kościuszki w Nowej Południowej Walii w Australii.

– Parku, który jest drogi nam wszystkim Polakom, bo Tadeusz Kościuszko to nasz bohater narodowy. A odkrywca tamtych terenów Edmund Strzelecki to Polak, wielki badacz przyrody, geograf, który w tamtych terenach w Australii realizował swoją zawodową i życiową pasję, ale zarazem przyczynił się do rozwoju Australii – powiedział Prezydent RP.

W spotkaniu uczestniczył też ambasador Australii w Polsce, który podkreślał, że ostatnie pożary w Australii są wydarzeniem bez precedensu.

- Sami jesteśmy zdziwieni skalą zniszczeń jakie ponieśliśmy. W ambasadzie Australii byliśmy zaskoczeni wielką empatią i sympatią ze strony Polski, prezydenta, premiera, Senatu, ale także z symbolami współczucia ze strony dzieci szkolnych. Szczególnie cenimy sobie wysiłki ze strony OSP z Poręby Spytkowskiej, która zainicjowała tę działalność. Niezwykłe bohaterstwo, jakiego byliśmy świadkiem w trakcie zmagań z pożarami przypomniało nam, że strażacy to prawdziwi bohaterowie - podkreślił Lloyd Brodrick, ambasador Australii.

- To chwila bardzo wzniosła, piękna chwila. Wielkie podziękowania dla osób, które wsparły zbiórkę, to ponad 14 tysięcy osób. To sukces dla nas, dla całej Polski. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę, mediom, panu komendantowi, naszemu burmistrzowi z gminy Brzesko. Wpłacali członkowie straży pożarnych, instytucje - przedszkole, szkoły - mówił Krzysztof Rachwał, prezes OSP w Porębie Spytkowskiej.

Zgromadzone fundusze zostaną przekazane Fundacji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody. Pomogą m.in. powrócić do zdrowia zwierzętom, które ucierpiały w zwiazku z pożarem.

(Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzeska/Kancelaria Prezydenta RP)

13 lutego 2020 18:34
Udostępnij na Facebooku