OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Wirtualna rzeczywistość sposobem na szkolenie w pandemii. Pilotażowy projekt w gorzowskiej komendzie.

Gogle do wirtualnej rzeczywistości i kontroler w ręku wystarczą, by poczuć się niemal tak samo, jak na miejscu akcji. Szkolenia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w nowatorskiej formule ruszyły właśnie w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim. Za pomocą połączenia online przy jednym symulowanym zdarzeniu mogą współdziałać strażacy, będący w różnych jednostkach i w ten sposób ćwiczyć wspólnie.

Nowatorska na skalę ogólnopolską forma ćwiczeń strażaków ruszyła w Gorzowie Wielkopolskim. Tamtejsza komenda jako pierwsza w kraju wdrożyła Platformę Wirtualnej Symulacji na potrzeby szkolenia w zakresie udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, natomiast istnieje możliwość poszerzenia zakresu o inne specjalizacje - m.in. ratownictwo techniczne czy chemiczne.

Strażak biorący udział w ćwiczeniach widzi obraz dzięki goglom założonym na głowę, a w ręku trzyma kontroler, którym może symulować czynności wykonywane podczas akcji - badanie poszkodowanego czy udzielanie mu pomocy, wykonując określone ruchy. Mogą także zadawać poszkodowanemu pytania, wybierając opcje na kontrolerze.

- Trzeba podkreślić, że wirtualna rzeczywistość nigdy nie zastąpi części praktycznej, ale doskonale ją uzupełnia - szczególnie tą część, którą trzeba zrealizować w sali wykładowej, a co w obecnej sytuacji pandemicznej jest niemożliwe. Dodatkowym plusem tej formy kształcenie jest ekonomia, czyli możliwość kształcenia na odległość bo nie trzeba opuszczać macierzystej komendy. Następnym plusem jest wygenerowanie wszystkich popełnionych błędów i możliwość ich poprawiania do skutku, co z kolei w realnej praktyce jest nie możliwe do uzyskania (nie przećwiczymy błędu powtórnie na pociętym już samochodzie, czy nie powtórzymy źle przeprowadzonej RKO czy triage). Wirtualna rzeczywistość nie posiada takich ograniczeń. Nieograniczona jest również liczba scenariuszy ze względu na możliwość wprowadzania własnych oraz modyfikowania systemowych - informują strażacy z Gorzowa Wielkopolskiego.

Co ciekawe - strażacy mogą porozumiewać się między sobą, będąc w różnych pomieszczeniach - a nawet w różnych komendach na terenie województwa. Szkolenia prowadzą koordynatorzy ratownictwa medycznego i mają być prowadzone we wszystkich Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych województwa lubuskiego.

(Fot. KW PSP Gorzów Wielkopolski)

22 lutego 2021 10:23
Udostępnij na Facebooku