OSP Ryczów Ochotnicza Straż Pożarna Ryczów

Wizyta w Naours we Francji

 

26 czerwca 2019 r. liczna grupa mieszkańców gminy Spytkowice udała się w podróż na północ Francji, celem rewizyty w partnerskiej gminie Naours. Wśród uczestników delegacji znaleźli się przedstawiciele urzędu gminy, rady gminy, ochotniczych straży pożarnych oraz kół gospodyń wiejskich.

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez mieszkańców Naours na czele z merem Jeanem-Michelem Bouchy. Zakwaterowawszy się w domach mieszkańców, udaliśmy się do Amiens, ośrodka administracyjnego departamentu Somma, w którym położone jest Naours. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Głównego Centrum Ratowniczego, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy, jakim dysponują tamtejsi strażacy. Następnie zwiedziliśmy miasto, w tym gotycką katedrę Notre-Dame de Amiens, na fasadzie której wieczorem odbył się pokaz iluminacji świetlnych.

Drugi dzień strażacka część naszej delegacji spędziła na poznawaniu szczegółów organizacji systemu pożarnictwa i ratownictwa w departamencie Somma. Odwiedziliśmy Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CTA) oraz Departamentalne Centrum Operacyjne ds. Pożarnictwa i Ratownictwa (CODIS) w Amiens, gdzie dowiedzieliśmy się, że główny obszar działania strażaków we Francji związany jest z ratownictwem medycznym. Później udaliśmy się do Centrum Pożarnictwa i Ratownictwa (CIS) w Amiens Poulainville. Jednostka zlokalizowana jest w strefie ekonomicznej i tak jak w większości oddziałów strażackich we Francji, służbę pełnią tam wspólnie strażacy zawodowi, jak i ochotnicy. Kolejnym punktem była wizyta w Villers-Bocage, gdzie swoją siedzibę ma Departamentalna Szkoła Pożarnicza (EDIS). Duże wrażenie wywarło na nas wyposażenie tego ośrodka, m.in. trenażery rozgorzeniowe, budynki symulacji pożaru, a także specjalne pola do ćwiczeń działań podczas wypadków związanych z sieciami energetycznymi i gazowymi. Na terenie szkoły zlokalizowane jest także Centrum Pożarnictwa i Ratownictwa (CIS), które również odwiedziliśmy. W drugiej części tego pełnego wrażeń dnia wzięliśmy udział w uroczystej ceremonii, podczas której z rąk oficerów straży pożarnej departamentu Somma otrzymaliśmy odznaki departamentalne oraz pamiątkowe statuetki.

Trzeci dzień rozpoczął się od złożenia wieńców pod pomnikiem porucznika Andrzeja Próchnickiego. Był to polski pilot RAFu, zestrzelony nad Naours 19 sierpnia 1943 r. przez Niemców podczas operacji Ramrod. Następnie udaliśmy się do Fort-Mahon-Plage nad Kanałem La Manche, a wieczór spędziliśmy z naszymi gospodarzami w Naours na wspólnym biesiadowaniu w sali ratusza, meczu piłki nożnej i rozmowach przy ognisku.

Czwarty dzień to czas pożegnania i wyjazdu do Polski. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Thiepval Memorial, największy pomnik wojenny dla zaginionych żołnierzy brytyjskich i południowoafrykańskich, którzy zginęli w bitwach I Wojny Światowej. Stamtąd udaliśmy się w kierunku Polski.

To było kilka dni pełnych wrażeń i nowych doświadczeń. Z tego miejsca chcemy jeszcze raz podziękować naszym przyjaciołom z Naours za serdeczne przywitanie i gościnność oraz panu Danielowi Dyrka – wiceprezesowi stowarzyszenia Żołnierzy I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, który pomagał nam jako tłumacz i przewodnik. Merci et à bientôt!

 

Zdjęcia: OSP Ryczów, UG Spytkowice 

12 lipca 2019 06:51
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Spytkowice, Francja, OSP, Ryczów, Naours, Wizyta,