OSP Słubice Ochotnicza Straż Pożarna Słubice

Wyjazd na ryby zakończył się tragedią

Wisła niejednokrotnie pokazała już, że jest rzeką dziką, nieobliczalną oraz bardzo niebezpieczną. Niestety zabrała kolejne ludzkie życie.

W minioną niedzielę, 22-go sierpnia przed godziną 18:00 dyżurny Państwowej Straży Pożarnej odebrał zgłoszenie o zdarzeniu na rzece Wisła, w wyniku którego do wody wpadło trzech mężczyzn. Do wypadku doszło na wysokości miejscowości Świniary, w gminie Słubice. Po dyspozycji dyżurnego, do zdarzenia udaliśmy się zastępami SLOp + Łódź oraz GLBA-Rt.

Niestety podjęcie działań zostało wydłużone przez brak slipu do wodowania łodzi na terenie Gminy Słubice oraz sąsiedniej Gminy Gąbin. Podobnie jak w innych sytuacjach ratownicy muszą korzystać z prowizorycznych miejsc, niestety w tym przypadku takie miejsce zlokalizowane najbliżej okazało się być uszkodzone przez wodę i nie nadawało się do wodowania. W tej sytuacji ratownicy udali się do kolejnego miejsca, gdzie mimo poważnych problemów z dotarciem do brzegu rzeki udało się zwodować łódź. Obok naszej jednostki na miejsce skierowane zostały również m.in. zastępy z JRG nr 2 w Płocku, JRG nr 1 w Płocku, JRG w Legionowie, OSP w Dobrzykowie, OSP w Kępie Polskiej, OSP w Słupnie, Pogotowie Ratunkowe i Policja.

W trakcie działań otrzymaliśmy informację, iż dwóch z trzech mężczyzn jest już bezpiecznych, natomiast jeden znajduje się najprawdopodobniej w wodzie. Rozpoczęły się działania zmierzające do odnalezienia mężczyzny, którym, jak się później okazało, był Starosta Płocki – Mariusz Bieniek.

Do działań zaangażowany został również sonar, którego celem było wykrywanie anomalii pod taflą zupełnie nieprzejrzystej wody. Jak się okazało był to dopiero początek wielodniowych działań. Obok działań na wodzie, prowadzonych przy użyciu łodzi, sprawdzone zostały brzegi rzeki oraz kępy, gdzie możliwe było potencjalne odnalezienie zaginionego. W kolejnych dniach do działań w poszukiwania angażowane były kolejne siły i środki, w tym wysoce specjalistyczny sprzęt: śmigłowce, podwodne drony, roboty czy kolejne sonary i grupy ratowników z różnych części Polski.

Finał poszukiwań nastąpił 25-go sierpnia kiedy to ciało poszukiwanego zostało odnalezione w Płocku, ponad 20 km od miejsca zdarzenia.

Obok działań związanych z poszukiwaniami ratownicy borykali się również z innymi problemami. Załamanie pogody i związane z nim obfite opady deszczu do jakich doszło w poniedziałek spowodowały, iż dojazd z wału przeciwpowodziowego do miejsca wodowania łodzi i stacjonowania sztabu był możliwy jedynie samochodami o dużych możliwościach terenowych oraz quadami. W celu wyjazdu pojazdami mniej uterenowionymi oraz ciągnącymi łodzie, niezbędna okazał się pomoc ciągnika rolniczego, który kolejno wyciągał samochody z brzegu rzeki, aż do wału przeciwpowodziowego. W związku z zaistniałą sytuacją miejsce wodowania na kolejne dni zostało przeniesione na granice Miasta Płocka oraz miejscowości Jordanów.

Przez te kilka dni w działaniach uczestniczyło wielu ratowników PSP i OSP, policjantów, członków WOPR, członków WSR oraz specjalista z MON. Z uwagi na rozproszenie sił i środków nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich, którzy uczestniczyli w tych działaniach, choć staramy się być możliwie jak najbardziej precyzyjni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, z którymi przyszło nam w tych dniach współpracować. Dziękujemy Komendantowi Miejskiemu PSP w Płocku – Grzegorzowi Padzikowi oraz dowódcom JRG nr 2 w Płocku: Mariuszowi Fijałkowskiemu i Maciejowi Szutowskiemu za rozsądek i profesjonalizm przy kierowaniu działaniami. Przykro jedynie, że musieliśmy spotykać się w tak tragicznych okolicznościach.

Siły i środki:

369[M]53 SLOp Toyota Hilux + Łódź – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

360[M]93 SLOp Isuzu D-Max – KM PSP w Płocku

360[M]82 SLKw Fiat Scudo – KM PSP w Płocku

361[M]71 SRw Mercedes-Benz Atego + Łódź – JRG nr 1 w Płocku

361[M]90 SLRr Nissan Navara – JRG nr 1 w Płocku

362[M]21 GBA MAN TGM + Łódź – JRG nr 2 w Płocku

362[M]40 GLBM-Rt Opel Movano – JRG nr 2 w Płocku

362[M]90 SLRr Nissan Navara – JRG nr 2 w Płocku

369[M]11 SLRw Fiat Ducato + Quad – OSP w Dobrzykowie

369[M]44 GBA MAN TGM – OSP w Dobrzykowie

369[M]46 SLOp Nissan Navara + Łódź – OSP w Dobrzykowie

369[M]33 SLOp Ford Ranger + Łódź – OSP w Gąbinie

369[M]75 GBA MAN TGM – OSP w Gąbinie

369[M]58 SLOp Nissan Patrol + Łódź – OSP w Słupnie

369[M]72 GBA Renault – OSP w Słupnie

369[M]29 GLBM-Rt Ford Transit + Łódź – OSP w Wyszogrodzie

367[M]25 GLM Mercedes-Benz Sprinter + Łódź – OSP w Kępie Polskiej

367[M]78 GLM Ford Transit – OSP w Juliszewie

367[M]45 SLOp Mitsubishi L200 + Łódź – OSP Siecień

301[W]71 SLRw Mercedes-Sprinter + Łódź – JRG nr 1 w Warszawie

301[W]72 SRw Iveco Eurocargo + Łódź – JRG nr 1 w Warszawie

301[W]91 SLRr Ford Ranger + Sonar – JRG nr 1 w Warszawie

471[M]90 SLRr Ford Ranger + Sonar – JRG w Legionowie

641[M]90 SLRr Toyota Hilux + Sonar – JRG Sokołów Podlaski

519[M]24 SLRw Volkswagen LT + Dron – OSP Dębe Wielkie

539[M]35 SLOp Isuzu D-Max + Dron podwodny – OSP-RW Twierdza Modlin

319[P]?? SLOp Citroen Berlingo + Robot podwodny – OSP Mosina

Toyota Hilux – Wodna Służba Ratownicza

ZRM „P" Volkswagen Crafter – WSPRiTS w Płocku

Policja

Prokurator

Technik Kryminalistyki

Statek „Wodnik II"

3x Łódź WOPR

Łódź Policja

Śmigłowiec

Śmigłowiec Policja

Więcej na: https://www.ospslubice.pl/wyjazd-na-ryby-zakonczyl-sie-tragedia/

26 sierpnia 2021 20:16
Udostępnij na Facebooku