OSP Jawornik Ochotnicza Straż Pożarna Jawornik

Wyjazd na spotkanie ćwiczebno - integracyjne w Trzebuni

W sobotnie popołudnie, 5 października 2019r. zorganizowaliśmy wspólnie z jednostkami OSP Borzęta i OSP Trzebunia spotkanie ćwiczebno - integracyjne.

Nasze jednostki posiadają takie same terenowe, średnie wozy ratowniczo - gaśnicze marki MAN. Przyszedł czas, by wypróbować je w swoim naturalnym środowisku. W tym celu wybraliśmy lasy Pasma Koskowej Góry w Trzebuni, gdzie samochody sprawnie radziły sobie z jazdą terenową. Kierowcy z trzech jednostek mogli wypróbować i sprawdzić funkcjonowanie napędów terenowych oraz zachowanie samochodu, a inni druhowie i funkcyjni jednostek wymienić się spostrzeżeniami na temat róznych aspektów działalności ratowniczo - gaśniczej i nie tylko.

Podczas, gdy udawaliśmy się do Trzebuni na wspomniane spotkanie, na 696 kilometrze drogi krajowej nr 7 "Zakopianka", na jezdni w stronę Zakopanego najechaliśmy na kolizję samochodu osobowego, który wypadł z jezdni na boczną drogę i zostawił mnóstwo ziemii, żwiru i elementów karoserii na prawym pasie ruchu DK7. Nikt nie został poszkodowany.

Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu samochodu w postaci zakręcenia zaworu zbiornika LPG i odłączenia akumulatora, usunięciu skutków kolizji, zamiatając oraz myjąc jezdnię za pomocą wysokociśnieniowej linii szybkiego natarcia.

Stąd płynie nauka, że zawsze, jadąc gdziekolwiek samochodem ratowniczym, każdy z członków podróżującego zastępu powinien mieć ze sobą komplet środków ochrony indywidualnej, czyli pełne ubranie bojowe strażaka.

 

Siły i środki podczas zdarzenia na DK7:

  • OSP Jawornik: MAN TGM 13.290 - 478[K]68 - GBA
  • ZRM

 

dh Piotr Norek

6 października 2019 21:13
Udostępnij na Facebooku