OSP Warcino Ochotnicza Straż Pożarna Warcino

Wypalanie traw zabija !

Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi olbrzymie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka. W związku z wiosennym wypalniem traw zagrożone są nie tylko połacie lasów, pola uprawne czy domowstwa .  Niestety często zdarza się, że podpalacze sami giną w miejscach gdzie wypalja trawę. Wiatr pomaga w rozprzestrzenianie się ognia. W kłębach dymu ludzie często wpadają  w panikę,  kończy się to omdleniem i moga już nie wrócić. Duże niebezpiecznstwo występuje na drogach, kiedy dym zalega nad jezdnią, a kierowcy mają znacznie ograniczoną widoczność i dochodzi  wtedy do kolizji i niebezpiecznych wypadków.

 

 

Prawo
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody określa[1]:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów[2]:

§ 36. 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru:
1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; (...)

2. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych.

§ 39. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.
Wypalanie pozostałości roślinnych w ogrodach, ogródkach działkowych itp. regulowane jest prawem miejscowym i w wielu przypadkach na terenach miejskich zabronione lub dopuszczalne tylko w sezonie wiosennym.

7 kwietnia 2018 10:32
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: ZABIJA!, traw, wypalanie,