OSP Glinnik Ochotnicza Straż Pożarna Glinnik

XXVI Ogólnopolski Konkurs Kronik OSP

W dniach 21-22 września 2019 r. w Olsztynie odbył się Finał XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP. Wśród ponad 70 kronik z całej Polski w ścisłym finale znalazła się również kronika OSP Glinnik. Naszą jednostkę w finale reprezentowali druhowie Michał Grad i Sławomir Ryś.
W ramach konkursu odbyły się również warsztaty szkoleniowe dla uczestników, na których przedstawiono i omówiono tematy „Dokumentowanie dziejów OSP", "Rola kronikarza w dokumentowaniu historii". Organizatorzy zapewnili również uczestnikom wycieczkę z przewodnikiem po starym Olsztynie. Wspaniałe zabytki i możliwość poznania historii miasta. W niedzielę odbyło się podsumowanie XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP. Kronika OSP Glinnik oraz jej autorzy otrzymali dyplom za udział w konkursie finałowym. To był nasz debiut w tak zacnym konkursie ogólnopolskim. Musimy się jeszcze dużo uczyć aby w przyszłości liczyć na tytuł Kroniki Wzorowej. Wśród uczestników finału z terenu powiatu tomaszowskiego były kroniki i opracowania z Białobrzeg z jej autorką dh Alicją Puchalską, z Lubochni dh Maria Pecyna, Królowej Woli dh Karolina Iskierka i dh Tomasz Iskierka oraz nasza debiutancka kronika OSP Glinnik druhowie Sławomir Ryś i Michał Grad. Wraz z druhami z Klubu Kronikarza OSP Województwa Łódzkiego byliśmy drugą pod względem liczebności siłą kronikarską w Polsce tuż po Klubie Wielkopolskim. Kroniki i opracowania z województwa łódzkiego zajęły czołowe miejsca i zdobyły uznanie jury konkursu.
Takie konkursy kronik to również możliwość poznania wielu osób z dziedziny kronikarstwa, zobaczenie ich prac, gdzie niektóre to prawdziwe dzieła sztuki. Jest czas podczas wykładów aby poznać techniki prowadzenia kronik czy sposobów przechowywania kronik czy dokumentów historycznych aby nie ulegały zniszczeniu.

17 listopada 2019 16:09
Udostępnij na Facebooku