OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Z Austrii do OSP Zwiernik. Strażacy pozyskali wóz Steyr-MAN z zabudową Rosenbauer.

Druhowie z OSP Zwiernik pozyskali samochód gaśniczy STEYR - MAN LE 14.280 GBA 2/18 z zabudową Rosenbauer. Pojazd sprowadzono z Austrii i kupiono ze środków gminy Pilzno. Po zakupie strażacy dokonali niezbędnych prac remontowych i pojazd wprowadzono do podziału bojowego.

- Auto zostało wyprodukowane w 2001 roku posiada wszystkie cechy potrzebne do pracy na naszym terenie – przede wszystkim napęd 4x4 z pełnymi blokadami. Wszystkie podzespoły sterowane są pneumatycznie. Zbiornik kompozytowy 2000 litrów z autopompą o wydajności 1800 litrów / minutę, z możliwością zasysania środka pianotwórczego z zewnętrznych zbiorników. Maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie na wysokość 4 metrów. Kabina oprócz kierowcy i dowódcy mieści 6 ratowników. Zabudowa serii Rosenbauer – w całości wykonana z aluminium z poszyciem kompozytowym - informują strażacy z OSP Zwiernik.

W momencie zakupu samochód był sprawny technicznie, ale wymagał generalnego przeglądu i remontu niektórych elementów.

- Nasi strażacy, w większości sami wykonali niezbędne prace przy samochodzie. Przeznaczyliśmy na ten cel środki pieniężne pozyskane od mieszkańców naszej miejscowości m.in. z rozprowadzania kalendarzy strażackich, składek pieniężnych naszych strażaków należących do JOT, środki pieniężne od sponsorów, środki pieniężne przekazane przez Gminę Pilzno - dodają druhowie.

W aucie wykonano diagnostykę komputerową, konserwację podwozia, wymianę ogumienia z malowaniem felg, naprawę części karoserii i ich malowanie, wymianę atrapy samochodu zgodną ze specyfikacją producenta, sprawdzenie szczelności i działanie zaworów pneumatycznych i wodnych oraz wymianę dwóch uszkodzonych, malowanie dachu zabudowy pożarniczej, wymianę oświetlenia na LED w kabinie załogi oraz zabudowie skrytek sprzętowych, sprzątanie i odświeżenie kabiny załogi oraz zabudowy pożarniczej, wymianę akumulatorów, zamontowanie modulatora i stroboskopów LED. Samochód został również nowocześnie oklejony.

Strażacy dziękują władzom samorządowym i strażakom, którzy pomogli przy sprowadzeniu i remoncie pojazdu oraz dostosowaniu go do potrzeb OSP.

(Fot. OSP Zwiernik)

18 maja 2020 11:41
Udostępnij na Facebooku