OSP Wola Kopcowa Ochotnicza Straż Pożarna Wola Kopcowa

Z Ratownictwem za Pan Brat

Druga edycja ''Z ratownictwem za pan brat'' za nami! 08.02.2019r Od kilku tygodni w naszej jednostce trwały przygotowania do drugiej edycji wydarzenia, które już na dobre zadomowiło się w naszym kalendarzu! W piątkowy ranek dzieci z terenu całej gminy Masłów zebrały się w naszej remizie. Celem zbiórki było uczestnictwo w evencie, który jest organizowany w naszej OSP od zeszłego roku.
Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce o godzinie 10, gdzie swoją obecnością oraz honorowym patronatem nad projektem zaszczycili nas: wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, starosta kielecki Mirosław Gębski, przedstawiciel urzędu gminy Masłów komendant ochrony przeciwpożarowej Tomasz Żak oraz prezes OSP Kowala Czesław Bentkowski.
Celem tego wydarzenia była promocja bezpieczeństwa, odpowiedniego zachowania na drogach, w lesie, czy też w szeroko rozumianych sytuacjach kryzysowych. Całe przedsięwzięcie przybrało formę długiego spaceru po naszej miejscowości, na trasie którego zostały rozlokowane punkty kontrolne. Pod czujnym okiem naszych druhów i druhen prawie setka dzieci podzielona na grupy, odwiedzała poszczególne stanowiska grup ratowniczych i innych organizacji.
Na samym starcie, jeszcze w naszej strażnicy, dzieci przechodziły szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Nasi dzielni instruktorzy z grupy ratowniczej z V Liceum Ściegiennego w Kielcach Kielcach w bardzo przystępny sposób tłumaczyli podstawy pierwszej pomocy. Kolejnym etapem był instruktarz na temat bezpieczeństwa na drogach publicznych, przygotowany przez WRD Kielce, dzieciaki zostały również pouczone o zagrożeniu, jakie niosą za sobą dopalacze. Następnie dzieciaki opuściły naszą strażnicę i udały się do kolejnych punktów kontrolnych, na których miały możliwość poznać działania myśliwych z koła myśliwskiego ''JENOT'', ochrony środowiska z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz KRUS. Kolejny etap miał miejsce przy zalewie Cedzyna od strony naszej miejscowości, gdzie swoje stanowisko miał Wopr Kielce, Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pod przewodnictwem prezesa Huberta Szczechla, ratownicy przedstawiali zagrożenia związane z oblodzonymi zbiornikami wodnymi, niebezpieczeństwem załamania się lodu oraz ew. działaniami w takiej sytuacji. Również leśnicy z nadleśnictwa Daleszyce prowadzili swój program na jednym z punktów kontrolnych, a dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądają prawdziwe zwierzątka. Zostały również pouczone na temat odpowiedniego zachowania w lesie oraz postępowania w przypadku napotkania dzikich zwierząt. Przedostatnim punktem kontrolnym, było zapoznanie się z sprzętem wozu bojowego oraz łodzi ratowniczej wraz z saniami lodowymi z naszej jednostki, druhowie opowiadali o kwestiach bezpieczeństwa w okresie zimowym. Finalnie dzieci przeszły do świetlicy samorządowej ''Promyczek'' w Woli Kopcowej, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie, ciepły poczęstunek oraz wręczenie upominków sfinansowanych przez : Gmina Masłów, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, WORD Kielce, KRUS i Policja Świętokrzyska.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg projektu! Widzimy się na kolejnej edycji już za rok!

18 lutego 2019 09:12
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: wola kopcowa, szkoła, dzieci, ratownictwo, straz,