OSP Kępice  Ochotnicza Straż Pożarna Kępice

Zalania w naszej gminie i powiecie słupskim

We wtorek 22.08.2017r. nasz region nawiedziły intensywne i długie opady deszczu. Straż w powiecie słupskim interweniowała tego dnia ponad 100 razy. Najgorzej było w samym Słupsku, ale bardzo duże zniszczenia po ulewach w są też naszej gminie – najgorzej jest w Przytocku i Płocku
Zalane drogi, boiska, pola, zniszczenia w budynkach – tak wyglądają zniszczenia po ulewie, jaka przeszła wczoraj w naszej gminie. Najwięcej zniszczeń jest w Przytocku i Płocku, szkody powstały też w Barcinie, Bronowie, Barwinie i Ciecholubiu.
W Ciecholubiu podmyte jest pobocze na drodze z Ciecholubia na Pustowo, w Barcinie przy byłym PGR wymyło bok mostku, pobocze się zarwało, w Bronowie zalana jest droga do sklepu, w Barwinie zalana jest droga w centrum wsi na łuku.
– W Przytocku przy szkole woda spływająca z pól zniszczyła drogę dojazdową do szkoły, całe kruszywo, które stanowiło utwardzenie drogi dojazdowej spłynęło na asfalt drogi powiatowej – opowiada Danuta Terpiłowska, inspektor nadzoru budowlanego z Urzędu Miejskiego w Kępicach. – Zalany jest teren przy szkole, stare boisko szkolne, powstała przy nim wyrwa na około pół metra.
– Straty są ogromne, dojazd do szkoły jest bardzo utrudniony, zmyty jest nowo wybudowany parking, potopiła się część kur ozdobnych, które zakupiliśmy – mówi Zdzisław Maciaszek, dyrektor SP w Przytocku.
W samym Przytocku strat jest znacznie więcej – zalany jest budynek OTL – dawny ośrodek transportu leśnego i plac przy nim, droga powiatowa przy budynku numer 33 jest podmyta, powstała tam bardzo duża wyrwa w poboczu.
– Przy budynku starego PGR woda spływająca z pól spiętrza się i leje na teren przy budynku, sąsiednią drogę drogi i place – opowiada Magdalena Majewska, burmistrz Kępic, która wczoraj z pracownikami Urzędu pojechała oglądać straty. –
Duże straty są także w Płocku przy boisku – całe boisko jest zalane, niemożliwe jest dojście do niego. – 2 lata temu robiliśmy drogę z płyt meba do Płocka, po ulewach została podmyta, płyty pływają, woda stoi na drogach i polach – dodaje burmistrz Kępic.
– Już jesteśmy na miejscu w Przytocku i staramy się naprawić zniszczenia na drodze powiatowej przy szkole – mówi Paweł Bojkowski z Zarządu Dróg Powiatowych. – W całym powiecie szkód jest bardzo dużo, staramy się jak najszybciej jej usuwać.

 Nasza OSP interweniowała w Podgórach, w sile zastępu 349G26 gdzie wypompowywali wodę z zalaniej piwnicy, a także drugi zastęp 349G27 został zadysponowany do sąsiedniej gminy oddalonej o 25 km - Kobylnicy k. Słupska, gdzie równierz wypomopowywali wodę z zalanych piwnic.

Wyjazd - 16:30

Powrót - 21:00

 

zdjęcia: UMiG Kępice

Tekst: UMiG Kępice, Bartosz Finster

23 sierpnia 2017 14:19
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: opady, podgóry, kobylnica, kępice, deszcze, podtopienia, zalania,