OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Zarząd Główny ZOSP RP podjął uchwałę w sprawie ustawy o OSP

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP zajął stanowisko w sprawie projektu ustawy o OSP. Zamiast tworzenia nowej ustawy, ZOSP RP proponuje uchwalić ustawę o dodatku emerytalnym dla strażaków ochotników, ratowników górskich, ratowników PCK oraz innych wolontariuszy. Przypomnijmy, w dotychczasowym projekcie proponowane jest 200 zł dodatku do emerytury dla strażaków OSP, którzy co najmniej 25 lat byli czynnymi strażakami w przypadku mężczyzn lub 20 lat - w przypadku kobiet.

- Związek OSP RP w Uchwale Nr 54/XV/2021 Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 2021 roku w sprawie: zajęcia stanowiska w sprawie projektu ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, postanawia przyjąć z zadowoleniem zapowiedź zmiany stanowiska rządu wyrażoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 5 lipca 2021 r. w sprawie dodatków do emerytur dla strażaków ochotników zawartą w projekcie ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Otwiera to możliwość uchwalenia kompromisowych regulacji opartych o zgłoszony w 2017 r. obywatelski projekt poparty ponad 200 tys. podpisów oraz uchwalony przez Senat RP projekt ustawy w 2020 r. wobec, których dotychczas Rada Ministrów wyrażała negatywne stanowisko - czytamy w komunikacie ZOSP RP.

Władze ZOSP RP proponują zmienić tytuł proponowanej "Ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych" na "Ustawę o świadczeniach dodatkowych dla strażaków ochotników, ratowników górskich i wolontariuszy ratujących życie i zdrowie ludzi". Nowe rozwiązanie dotyczące dodatku emerytalnego objęłoby m.in. ratowników GOPR, TOPR oraz ratowników PCK i innych wolontariuszy.

Podczas sejmowej debaty na temat wsparcia ratowników górskich posłowie zaproponowali, by dodatek emerytalny objął nie tylko druhów OSP, ale także ratowników TOPR i GOPR oraz ratowników PCK i wolontariuszy. Rząd uwzględnił to w projekcie ustawy.

– Dodatki emerytalne dla ochotników TOPR i GOPR zwiększą atrakcyjność służby i poczucie doceniania przez państwo. Praca ochotników jest niewycenialna. To ogromna wartość i tradycja. Sztafeta pokoleń, której trzeba niezwykle sprzyjać – powiedział 8 lipca w Sejmie wiceminister MSWiA Maciej Wąsik.

ZOSP RP proponuje, by część dotyczczasowych propozycji z projektu ustawy o OSP zapisać w ustawie o ochronie przeciwpożarowej lub innych ustawach. Dotyczy to m.in. dopuszczenia strażaków OSP po 65. roku życia do pełnienia funkcji kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, a także zaliczenia badań lekarskich dla strażaków OSP osobom będącym jednocześnie strażakiem PSP czy umożliwienia korzystania przez OSP ze specjalnej taryfy energetycznej.

- ZOSP RP zwróci się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przedłużenie terminu konsultacji projektu ustawy do 2 miesięcy, by możliwe było pełne odniesienie się do treści projektu ustawy oraz przeprowadzenie przez ZOSP RP konsultacji wśród OSP. ZOSP RP zwróci się do także Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o skierowanie projektu ustawy do konsultacji ze Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Województw RP i Radą Działalności Pożytku Publicznego - czytamy w komunikacie ZOSP RP.

(Fot. KG PSP)

16 lipca 2021 17:43
Udostępnij na Facebooku