OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Zmiany w umundurowaniu OSP. Dwa rodzaje ubrań ochronnych

Zarząd Główny Związku OSP RP zmienił regulamin umundurowania rekomendowanego dla druhów. Wprowadzono dwa rodzaje ubrań ochronnych: ubrania ciężkie granatowe i nowe ubrania lekkie koloru żółtego. To odpowiedź na zmiany ubrań specjalnych w PSP.

12 września podczas posiedzenia Zarządu Głównego Związku OSP RP zmieniono Regulamin Umundurowania ZOSP RP. To efekt zmian przepisów przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w efekcie których zmieniły się m.in. wzory ubrań specjalnych Państwowej Straży Pożarnej.

W Państwowej Straż Pożarnej wprowadzono trzyczęściowe ubranie, składające się ze spodni, kurtki oraz kurtki lekkiej. Wszystkie części ubrania są w kolorze żółtym, a obie kurtki (ciężka i lekka) mają bardzo podobny krój, przez co trudno je rozróżnić.

Komisja ds. działalności ratowniczej ZOSP RP zarekomendowała, by w OSP wprowadzić jednoznaczne rozwiązanie: pełne ubranie ciężkie (spodnie i kurtka) oraz pełne ubranie lekkie (spodnie i kurtka). Ubranie ciężkie pozostaje w dotychczasowym kolorze - granatowe, a nowe ubranie lekkie ma być w kolorze żółtym. Chodzi o to, by z daleka można było rozróżnić, w jaki typ ubrania ochronnego ubrany jest druh, by wyeliminować sytuacje zagrożenia. Przykład: ratownik w lekkim (żółtym ubraniu) nie powinien znaleźć się w strefie zagrożenia ogniem, bowiem ubranie lekkie nie chroni przed wysoką temperaturą. Ubranie lekkie ma być stosowane m.in. w ratownictwie drogowym.

Nowe ubrania specjalne Państwowej Straży Pożarnej mają z przodu oznaczenie PSP, a z tyłu napis "Państwowa Straż Pożarna". Natomiast w ubraniach strażaków OSP pozostaje zarówno z przodu jak i z tyłu napis "STRAŻ".

(Fot. OSP Ogorzeliny)

11 października 2018 16:57
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: umundurowanie OSP, ubrania specjalne,