OSP Bińcze Ochotnicza Straż Pożarna Bińcze

Ćwiczenia ratownicze '' Wypadki podczas prac leśnych''

W niedzielę 29 listopada naszymi dwoma zastępami SLRt,GBA oraz ratownikami ze Szczecineckiej Akademii Ratowniczej udaliśmy się na leśne ćwiczenia pod miejscowość Olszanowo. Na miejscu ścinki drzew przygotowaliśmy trzy założenia do wykonania. Pierwsze założenie wyglądało następująco '' Mężczyzna wykonujący wycinkę drzew podczas prac pilarką spalinową zostaje przygnieciony przez spadające drzewo'' . Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, stabilizacja przewróconego drzewa, przygotowanie zestawu poduszek do poniesienia drzewa. Po wykonaniu tych czynności przystąpiono do unoszenia ogromnego pnia. Po uniesieniu drzewa na pewną wysokość ustabilizowano drzewo i przystąpiono do pomocy ratownikom w udzielaniu pierwszej pomocy. Ratownicy w tym samym czasie gdy strażacy wykonywali czynności mające na celu uniesienie drzewa, przystąpili do udzielania pierwszej pomocy. Po zabezpieczeniu poszkodowanego przystąpiono do ewakuacji w bezpieczne miejsce.
Po omówieniu założenia strażacy i ratownicy przygotowywali sprzęt do kolejnego zdarzenia. Drugie zadanie było nie lada wyzwaniem dla nas wszystkich. Uczestniczący w zadaniu musieli wykazać się sprytem , pomysłowością a za razem mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Po znaku że można przystąpić do zadania strażacy ruszyli przed siebie. Aby dostać się do poszkodowanych musieli pokonać liczne trudności na swojej drodze min. Gałęzie, pnie drzew jaki i dość stromą górę która liczyła kąt na chyłu ok:40 stopni. Po dotarciu na miejsce zastano dwoje poszkodowanych. Kobieta z ranami nogi, przytomna leżała na plecach, mężczyzna z raną nogi i ręki, nie przytomny leżał twarzą do ziemi na ściętym drzewie. Ratownicy z OSP zajęli się poszkodowanym mężczyzną. Po ustabilizowaniu głowy przystąpiono do sprawdzenia funkcji życiowych następnie założono kołnierz i zaczęto opatrywać rany. W trakcje udzielania pomocy poszkodowany odzyskał przytomność, zebrano natychmiast SAMPLE i prowadzono cały czas z nim rozmowę. Po opatrzeniu poszkodowanego przygotowano deskę do ewakuacji, mężczyzna został na niej ułożony i następnie zabezpieczony do transportu. Ewakuacja pod górę była bardzo wyczerpująca , ale obyła się bez żadnych utrudnień. Poszkodowany został przetransportowany do drogi cały i zdrowy. Strażacy po przekazaniu poszkodowanego ZRM pomogli w ewakuacji kobiety.
Po drugim ćwiczeniu przyszedł czas na wspólny posiłek przy ognisku. Zjedzono kiełbaski, wypito ciepłą herbatę i oczywiście omówiono przeprowadzone ćwiczenie. Po nabraniu sił udaliśmy się bliżej miejscowości Olszanowo gdzie czekał na nas ostatni już poszkodowany. Mężczyzna podczas okrzesywania drzewa zasłabł , podczas upadku zahaczył o gałęzie i nie obył się bez ran. Strażacy po dotarciu na miejsce oświetlili pole pracy, za pomocą pilarki zrobiono dostęp do mężczyzny, ratownicy przystąpili do udzielania pierwszej pomocy. Po wycięciu gałęzi które utrudniały pracę strażacy pomogli w udzielaniu pomocy poszkodowanemu. Po zabezpieczeniu pilarza na desce strazacy ewakuowali go do najbliższej drogi po przez nie łatwy teren.
Ćwiczenia możemy zaliczyć do bardzo udanych. Współpraca między naszą jednostką a Szczecinecką Akademią wzrasta i nie zamierzamy z tego zrezygnować. Ćwiczenia wniosły wiele nowości dla naszych druhów, między innymi obsługa naszego najnowszego sprzętu jakim są poduszki wysokociśnieniowe firmy Vetter. Młodzi ratownicy ze Szczecinka opuścili naszą jednostkę z uśmiechami na twarzy i fajnymi przeżyciami.

Fotorelacja z ćwiczeń: Aleksandra Węcławska

Niniejsza publikacja jest prywatną własnością , stąd zabrania sie cytowania, rozpowszechniania, kopiowania lub edytowania tego dokumentu lub jego części bez wyraźnej zgody autora Podstawa prawna: Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4 lutego 1994r., Dz.U. z 1994 r. nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami; ostatnia nowelizacja Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

20 grudnia 2015 23:33
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Szczecinecka Akademia Ratownicza, Bińcze,