OSP Winiary Ochotnicza Straż Pożarna Winiary

Ćwiczenia w Niemczech z udziałem naszych druhów w 2011 r.

W dniach od 21 do 23 października grupa 6 strażaków z naszego powiatu przebywała na szkoleniu z zakresu dynamicznego operowania prądami wodnymi w czasie pożarów wewnętrznych w przypadku możliwości wystąpienia jednego z przekleństw strażaka, z jakim się może spotkać podczas takich pożarów tj. rozgorzeniem z ang. Flashover. W skrócie jest to taka sytuacja podczas pożaru pomieszczenia, w której całkowite promieniowanie termiczne pochodzące od płomieni, gorących gazów i gorących powierzchni pomieszczenia, spowoduje radiacyjne zapalenie wszystkich palnych powierzchni w tym pomieszczeniu. To nagłe przejście rosnącego pożaru w pożar w pełni rozwinięty nazywane jest rozgorzeniem.

W szkoleniu brało udział 7 strażaków z naszego powiatu, wśród których byli: strażacy zawodowi pod przewodnictwem mł. bryg. Jacka Ambrożkiewicza – Komendanta Powiatowego PSP w Wieliczce oraz strażacy ochotnicy z jednostek z Gdowa i Winiar pod przewodnictwem dh Władysława Kucharskiego – Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP. Razem z nami w szkoleniu brała udział grupa 7 strażaków z terenu Gminy Skawina z powiatu krakowskiego ziemskiego. 

Szkolenie było bardzo wyczerpujące i intensywne, rozpoczęło się  szkolenia teoretyczne, podczas którego została przypomniana teoretyczna wiedza dot. rozgorzenia, następnie zostały przedstawione zasady postępowania podczas pożarów wew. budynków obowiązujące w Niemczech, szczególnie dot. poruszania się w zadymionych obiektach, otwierania drzwi do pomieszczeń. Kolejnym etapem szkolenia teoretycznego było przedstawienie sprzętu jakim dysponują koledzy z Niemiec podczas pożarów wew. budynków oraz zasady postępowania podczas podejrzenia powstania rozgorzenia jak również podczas samego rozgorzenia.

Zajęcia praktyczne na terenie jednostki OSP w Aschheim, które polegały m.in. na praktycznym podaniu wody podczas powstaniu rozgorzenia. Każdy musiał spróbować przejść w specjalnej pozie kilka metrów ciągnąc za sobą wąż pożarniczy, utworzyć wokół siebie parasol ochronny przy pomocy prądownicy, czy też wykonać rzut na bok w celu uchronienia się przed potencjalnymi skutkami rozgorzenia.

Następny dzień był jeszcze intensywniejszy. Komora rozgorzeniowa, gdzie po instruktarzu i pobraniu aparatów powietrznych przystąpiono do zajęć w komorze. Ćwiczenia te odbywały się dwu etapowo. W pierwszym etapie trzeba było przejść komorę pokonując w pierwszym kontenerze tor przeszkód złożony z opon samochodowych i konstrukcji stalowej w formie wieży. Temperatura w tej części oscylowała w okolicach 80 st. C. Następnie należało przejść do kolejnego kontenera, gdzie wśród przeszkód konieczne było odnalezienie manekina. Tu temperatura wynosiła ok. 200 st C. Kolejnym etapem przejścia był trzeci kontener z komorą rozgorzeniową. Tu temperatura sięgała ok. 400 st. na wysokości ok. 1m nad podłogą i ok. 800 st. C pod stropem. Tu zostały przedstawione zasady sprawdzania, czy pod sufitem tworzy się poduszka gorących gazów, jak ją schładzać oraz jak się okryć parasolem ochronnym z wody. Po wyjściu w komory, była kilkuminutowa przerwa na uzupełnienie płynów / obowiązkowe 0,5 litra wody przed wejściem i po wejściu do komory /, a następnie ponowne wejście do komory rozgorzeniowej z wężem strażackim zakończonym prądownicą wg taktyki, która została przedstawiona dzień wcześniej. Tak więc konieczne było sprawdzenie temperatury drzwi, sprawdzenie temperatury pod stropem przy pomocy podania jednego krótkiego „strzału", podanie trzech krótkich „strzałów" z prądownicy w celu schłodzenia przestrzeni podstropowej jak również wejście w głąb komory w kierunku płomieni i „okrycie" się parasolem wodnym.

 

 

 

 

Źrodło: http://pspwieliczka.pl/index.php?ram=show_news&id=15 dostęp 2015-12-15

25 grudnia 2015 17:48
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: ćwiczenia,