OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Czy pandemia COVID-19 wpłynie na bezpieczeństwo? W 2020 prawie połowę mniej ćwiczeń.

W 2020 roku strażacy w całym kraju przeprowadzili 35 885 ćwiczeń - m.in. na terenie budynków użyteczności publicznej, handlowo-usługowych, sklepów, na terenach leśnych i akwenach. To aż o 40% mniej niż w roku 2019. Powodem tak poważnego zmniejszenia liczby ćwiczeń w całym kraju jest epidemia koronawirusa, co spowodowało zamknięcie lub zmianę sposobu pracy wielu firm oraz instytucji.

Jak informuje rmf24.pl, w Wielkopolsce w 2020 roku strażacy szkolili się na różnego rodzaju obiektach 2700 razy, rok wcześniej - ponad 7200 razy, zaś na Mazowszu liczba ćwiczeń spadła rok do roku z 5700 do 2800. 

Komenda Główna PSP zapewnia, że strażacy z całego kraju codzienne organizują ćwiczenia z zakresu walki z pożarami, ratownictwa chemicznego, technicznego, wysokościowego, wodnego i poszukiwawczo-ratowniczego oraz prowadzą czynności kontrolno-rozpoznawcze.

- W 2020 roku strażacy w całym kraju przeprowadzili 35885 ćwiczeń w tym m.in. na terenie budynków użyteczności publicznej, handlowo-usługowych, sklepów wielkopowierzchniowych, magazynowych oraz kompleksów leśnych i na akwenach. W porównaniu do roku 2019, w którym Państwowa Straż Pożarna zorganizowała 60920 ćwiczeń, nastąpił spadek ich liczby, który związany był z wybuchem na świecie i w Polsce pandemii koronawirusa. Część firm i instytucji funkcjonowało i nadal funkcjonuje w ograniczonym zakresie lub były/są nadal zamknięte (szkoły, hotele, restauracje, sklepy wielkopowierzchniowe) co wykluczało możliwość organizacji ćwiczeń bezpośrednio na terenie obiektów. Państwowa Straż Pożarna otrzymywała wówczas prośby o przesunięcie terminu ćwiczeń w związku z pandemią koronawirusa i organizacją pracy w systemie zdalnym - informuje zespół prasowy Komendy Głównej PSP.

W marcu ubiegłego roku Komendant Główny PSP polecił ograniczyć organizowanie ćwiczeń przez jednostki PSP z uwagi na konieczność zminimalizowania kontaktów, mogących prowadzić do wzrostu liczby zachorowań wśród funkcjonariuszy PSP. - Organizowanie ćwiczeń w czasie pierwszej fali koronawirusa stwarzało zagrożenia zarówno dla strażaków, jak i osób postronnych. W drugiej połowie maja 2020 roku, z uwagi na luzowanie obostrzeń sanitarnych w Polsce, decyzją Komendanta Głównego PSP zniesiono ograniczenia w organizacji ćwiczeń przez jednostki organizacyjne PSP. Wszystkie ćwiczenia odbywały się z zachowaniem ogólnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych - informuje zespół prasowy KG PSP.

Ze statystyk Komendy Głównej PSP wynika, że poziom bezpieczeństwa pożarowego w Polsce jest utrzymany na wysokim poziomie. W 2020 roku odnotowano spadek pożarów ogółem o 16,13% w porównaniu do roku 2019, w tym spadek o 13,73% pożarów w obiektach użyteczności publicznej oraz o 1,56% w obiektach mieszkalnych. O 5,7% spadła liczba pożarów obiektów magazynowych oraz obiektów produkcyjnych o o 3,64%.

- Jednocześnie w 2020 roku odnotowano spadek o 21 liczby ofiar śmiertelnych w pożarach z 507 w 2019 roku do 486 w 2020 roku. Podobnie, w 2020 roku zmalała o 800 liczba osób rannych w wyniku powstania pożaru z 3394 w 2019 roku do 2594 w 2020 roku. Na spadek liczby pożarów w obiektach miało wpływ m. in. kontynuowanie rozpoznania operacyjnego obiektów, odpowiednie wyszkolenie strażaków i wyposażenie w coraz nowocześniejszy sprzęt. Dodatkowo, funkcjonariusze PSP w 2020 roku przeprowadzili ponad 32 tysiące kontroli różnego rodzaju obiektów budowlanych, podczas których dokładnie sprawdzano stan przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, warunki ewakuacji z budynków, stan urządzeń przeciwpożarowych, w tym hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych, systemów oddymiania i sygnalizacji pożaru oraz dróg pożarowych i możliwość dojazdu samochodów służb ratowniczych do obiektów - informuje Komenda Główna PSP.

Strażacy włączyli się aktywnie w walkę z koronawirusem organizując polowe izby przyjęć przy szpitalach, których w kulminacyjnym momencie było ponad 460. Dodatkowo, Państwowa Straż Pożarna wspierała Straż Graniczną organizując punkty pomiaru temperatury na 62 przejściach granicznych dla osób wjeżdżających na teren Polski. Strażacy skontrolowali 1 643 763 pojazdów i 2 943 071 osób. Obecnie 79 ratowników medycznych PSP pełni dyżury w szpitalach oraz szpitalach tymczasowych.

Od stycznia 2021 jednostki ochotniczych straży pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej wspierają Narodowy Program Szczepień organizując dowóz seniorów do punktów szczepień przeciwko COVID-19. Do 3 marca 2021 roku strażacy przetransportowali 6254 osoby.

(Fot. arch. KP PSP Aleksandrów Kujawski)

4 marca 2021 17:27
Udostępnij na Facebooku