OSP Jawornik Ochotnicza Straż Pożarna Jawornik

Dwa niebezpieczne pożary traw i nieużytków - 1 lipca 2019r.

W godzinach południowych byliśmy dwa razy dysponowani do niebezpiecznych pożarów traw, zagrożony był las i zboże. Oba były w podobnym miejscu, na stokach Dalinu, na Tarnówce. Pierwszy raz braliśmy udział w działaniach razem z zastępem z JRG Myślenice, za drugim razem walczyliśmy z żywiołem sami. Ogień na pewno nie zapłonął sam. 

Podczas obu akcji w działaniach wykorzystywaliśmy prąd wody podany w natarciu z naszego MANa, jedną linię gaśniczą W52 zakończoną prądownicą turbo oraz podręczny sprzęt gaśniczy w postaci gumowych tłumic teleskopowych.

Walka z ogniem była trudna ze względu na upał, suchość traw i krzewów, a sadza mimo ubrań specjalnych wdzierała się w każdy zakamarek naszej skóry, najgorzej było z nogami, co można zobaczyć na dołączonym zdjęciu, zrobionym po powrocie do domu.

Po zakończeniu działań chrzest bojowy w postaci oblania wodą nie ominął kilku nowych strażaków, którzy niedawno ukończyli szkolenie, a zaliczyli swój pierwszy wyjazd. Byli to: dh Natalia Brewczyńska, dh Leszek Wronka i dh Paweł Ciaputa. Podczas akcji spisali się na medal i wykonali kawał dobrej roboty.

 

Siły i środki (pierwszy wyjazd):

  • JRG Myślenice: Renault Midlum - 471[K]22 - GBARt
  • OSP Jawornik: MAN TGM 13.290 - 478[K]68 - GBA

 

Siły i środki (drugi wyjazd):

  • OSP Jawornik: MAN TGM 13.290 - 478[K]68 - GBA

 

dh Piotr Norek

 

 

1 lipca 2019 17:48
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: myślenice, Pożar traw, Trawy, jawornik, upał, susza,