OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Pierwsi strażacy OSP otrzymali świadczenia emerytalne

Komendant Główny PSP wraz z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji wręczyli dziś pierwszym 11 druhom decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego z tytułu wysługi lat w OSP. To efekt ustawy o OSP, która weszła w życie z początkiem tego roku.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik wraz z komendantem głównym PSP nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem gościli dziś w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołoząbie, gdzie wręczyli osobiście druhom OSP decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego z tytułu wysługi lat w OSP. Wśród 11 osób, które odebrały decyzje byli druhowie z powiatów mławskiego, sierpeckiego oraz przasnyskiego.

- Głównym elementem ustawy o #OSP były dodatki emerytalne dla ochotników, którzy przez wiele lat służyli dla społeczności lokalnej, dla Polski. Oddawali zdrowie, czas i ogromny wysiłek. Dzisiaj możemy im za to podziękować w postaci dodatku do emerytury. Dziękujemy Wam, ogłaszając całej Polsce, że zaczynamy wypłacać dodatki emerytalne dla strażaków ochotników - mówił wiceminister Maciej Wąsik.

Świadczenie ratownicze zostało wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych i właśnie rozpoczął się proces jego przyznawania i wypłaty.

- Pierwsi w Polsce druhowie ochotnicy po wielu latach w wolnej Polsce mają dodatek emerytalny - powiedział nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP.

Świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie przysługuje strażakom OSP, którzy przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet brali udział w akcjach ratowniczych.

(Źródło, fot. MSWiA, KG PSP)

18 lutego 2022 13:31
Udostępnij na Facebooku