OSP  GRAJEWO Ochotnicza Straż Pożarna GRAJEWO

Pożar budynku mieszkalnego w Grajewie

17 grudnia 2020 roku o godzinie 11.52 strażacy otrzymali zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku o pożarze w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w Grajewie przy ulicy Konopskiej. Chwilę później wpłynęła kolejna informacja mówiąca o tym, że wewnątrz budynku może przebywać dziecko.


Bezpośrednio po przyjęciu zgłoszenia do pożaru zadysponowano 3 zastępy ratowniczo-gaśnicze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie w sile 10 strażaków oraz 1 zastępz Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie z 5-osobową obsadą. O zdarzeniu powiadomiono również ratownictwo medyczne, policję i pogotowie energetyczne.


W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów PSP widać było dym wydobywający się przez otwory okienne pomieszczeń począwszy od piwnicy, na poddaszu kończąc. Ustalono również, że dziecko, o którym była mowa w zgłoszeniu znajdowało się pod opieką osoby dorosłej w samochodzie osobowym zaparkowanym nieopodal budynku. Obecna na miejscu właścicielka posesji poinformowała strażaków, że wewnątrz budynku nie ma nikogo.


Działania ratownicze polegały na wprowadzeniu do budynku 2 rot gaśniczych w aparatach ochrony dróg oddechowych, z których jedna otrzymała za zadanie wejście do piwnicy i podanie prądu wody na palące się materiały, a druga dokładne przeszukanie wszystkich pomieszczeń. Rota medyczna udzielała wsparcia psychicznego dziecku do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Po opanowaniu sytuacji pożarowej wszystkie pomieszczenia dokładnie przewietrzono, a tlące się materiały usunięto z piwnicy na zewnątrz i dogaszono prądem wody.


Dzięki sprawnej interwencji strażaków pożar szybko opanowanoi zminimalizowano straty materialne. Wartość uratowanego mienia oszacowano na 500 tys. zł.

Opracowanie: strona internetowa KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie

18 grudnia 2020 21:22
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: budynek, pożar, mieszkalny,