OSP Cerkwica Ochotnicza Straż Pożarna Cerkwica

Pożar składowiska torfu. Grądy.

Przez kilka dni nasz zastęp prowadził działania gaśnicze na terenie zakładu LASLAND, gdzie doszło do samozapalenia się składowanego tam torfu. 

 

Dnia 25 stycznia o godz. 9:56 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Gryficach zadysponował naszą jednostkę do pożaru torfu, w miejscowości Grądy. Działania trwały do godziny 15. W zdarzeniu brały udział: OSP Cerkwica (GBA), JRG Gryfice (GCBA, SLOp). 

Dnia 26 stycznia o godz. 12:04 dyżurny SKKP PSP w Gryficach zadysponował ponownie naszą jednostkę do pożaru składowanego tam torfu. Działania trwały do godz. 16:30. Przy pożarze brały udział: JRG Gryfice (GCBA), OSP Cerkwica (GBA), OSP Niechorze (GCBA), OSP Pobierowo (GCBA), OSP Ościęcin (GCBA).

Dnia 28 stycznia o godz. 9:38 dyżurny SKKP PSP w Gryficach ponownie zadysponował naszą jednostkę do ciągle  palącego się torfu na terenie zakładu LASLAND. Działania gaśnicze trwały do godziny 16. W zdarzeniu brały udzial: OSP Cerkwica (GBA), JRG Gryfice (SLOp, GCBA).

 

Zjawisko pożaru torfu wystąpiło z powodu samozapłonu, który następuje w chwili składowania go na dużych pryzmach. Po dłuższym okresie magazynowania tego typu materiału zwiększona temperatura wewnątrz powoduje samozapalenie się. Tego typu działania prowadzone są przy pomocy sprzętu ciężkiego (koparek), które w celu dojścia do źródła pożaru przerzucają torf. Warto dodać, że nasza jednostka regularnie bierze udział w ćwiczeniach prowadzonych na obiektach i terenach zakładu LASLAND w Grądach, co powoduje zwiększenie wiedzy u naszych ratowników na temat zabezpieczenia ppoż, rozmieszczenia budynków oraz charakterystyki i postępowania w razie pożaru materiału palnego (torfu).

 

fot. Wojciech Stosio, Mateusz Pszczoła (OSP Cerkwica). 

4 lutego 2019 13:51
Udostępnij na Facebooku